pondělí 25. ledna 2016

5Core Company Commander

5Core Company Commander jsem hrál před časem, ale nikdy jsem se nedostal k tomu abych napsal českou recenzi nyní však jsem se rozhodl že tuto chybu napravím.

5core Company Commander je hra určena pro wargaming v moderní eře - tedy z období po 2.světové válce až po dnešek z dílen Ivana Soresena znamého mezi 15mm komunitou jako Weasel. Stojí za hrami jako je Fast and Dirty, No end in sight nebo třeba Brigade Commander.

V této hře se stanete velitelem pěší nebo mechanizované roty. bude velet svým mužům a přiděleným podpůrným jednotkám jako jsou tanky, obrněná vozidla, minometná družstva atd. Tím že se pravidla nezaměřují na určitou éru nejste zasypani tunou ruzných pravidel. Hra nemá složitá pravidla ale nabízí mnoho ruzných taktik a strategii.

Nyní se podíváme jak hra funguje. Systém funguje na bazi IGOYGO - vícemeně. na začatku kola hodí hráč kostkou pokud mu padne 2-5 muže své jednotky aktivovat normalně ale pokud padne 1 mohou se jeho jednotky přesunout - ale pozor někdy muže udělat to samé i protivník. pokud padne 6 rozpoutá se peklo a všechny jednotky na stole mohou střílet i když teď není jejich kolo. Během normalní herní sekvence neaktivujete nikdy všechny své jednotky ale mužete aktivovat jednu jednotku za každé tři jednotky na stole. mužete také náraz aktivovat tři jednotky pomocí platoon orderu - ale jde pouze o název tyto jednotky nemusí mít spolu nic společného.

Pohyb je celkem snadná zaležitost, pěchota se pohybuje o šest palců, pokud není v těžkém terénu a nestřílela muže použit dash a pohnout se o dalších 6 palců. Vozidla se pohybují rychleji. Pěchota je schopna překonávat různé překažky - jako potoky, ploty atd. ty existují ve dvou kategorich - easy a hard. Oba typy překažek zastaví vaší pěchotu. v připadě easy však na začatku dalšího kola muže jednat. Hard překažky překonávají vaši vojaci celé další kolo. kryti se v terénu je také velmi zajimává herní mechanika - mužete zvolit zda vaši vojáci se budou skrývat - v tom připadě nemohou střilet ale ani nepřitel na ně nemuže střilet (pokud je nenapadne zblízka nebo je prostě neobejde) nebo pouze ja kryt nepřítel na ně muže střílet ale oni také a navíc jim to dává nějakou tu ochranu.

Displacement je velmi zajímavá mechanika, když poprvé jednotka se ocitne v LOS nepřítele, a nehýbe se přesune se o d6 nahodným směrem, to jí muže dostat do boje zblízka (close combat) což představuje připravenou lečku.

Střelba pěchoty je velmi jednoduchá mechanika. za normalních okolností používá při střelbě dvě kostky - jednu "shock" a  druhou "kill".  "shock" kostka poškozuje morálku a číní družstvo neefektivní v boji, ale pouze kill kostka muže zničit družstvo. musíte na kostce hodit 1 nebo 6 a 6 je vždy lepší.  pokud jednotka střílí na vzdalenost 6" získáva další "shock" kostku. některé jednotky mohou mít specialisty (napřiklad kulomet/MG) které mohou zvyšit počet kostek. Pokud je družstvo demoralizované, musí se sjednotit než muže dělat akce. Narozdíl od jiných her však pokud je v blízkosti spřatelená jednotka, je pravděpodobnost že se sjednotí vyšší (přichod posil a podpůrná palba má lepší dopad na morálku vojáku pod palbou)

Během protivníkova kola pokud jednotka nestřílela muže reagovat na jednotky které se přesunou do její LoS. Tato palba není tak efektivní jako normalní ale muže protivníkovy zkomplikovat plány.

Boj zblízka je rychlý. oba hrači hodí D6 a přičtou/odečtou modifikátory. boje zblízká jsou rychlé a smrtící.

Pěší družstva jsou rozděleny do několika kategorii které se od sebe ruzně liší jestli mohou zahajit boj zblízka, kolik mají kostek atd.

Těžké zbraně jsou trochu jiný kalibr spadají se ruzné protitankové kanóny, těžké kulomety, Rakety země-země atp. Kulomety a podobné zbraně jsou idealní na zastavení nepřátelské pěchoty ale muže jim dojít munice a budou další kolo přebíjet. Lehké minomety jsou jednoduché vyberete cílovou jednotku a hodíte kostkou a všechny jednotky do 4" dostanou stejný výsledek. Střední minomety fungují podobně ale mají větší rozptyl (6") a mohou se pokusit i o spekulativní střelbu tj. na jednotky které nevidí ale vystřel se odchýlí o D6" nahodným směrem. PTŘS nemohou střílet na krátké vzdalenosti ale mohou zasahnout i cíle které se skrývají. Naleznete také pravidla pro kouřové granáty a střely

Vozidla fungují trochu jinak než pěchota, pohybují se stejně jako pěchota ale mohou uviznout v obtížném terénu nebo když překonávají překážky. (pouze pásová, kolová vozidla nemohou překonávat překažky či jezdit v obtížném terénu. Během reakcí nemohou používat své hlavní zbraně a mohou obrané zbraně použivat na krátkou vzdalenost. Kvuli zjednodušení mají tři kategorie v zavislosti na typu cíle. Threating shot, kill shot, overkill shot. Threating shot pravděpodobně cíl jenom škrabne, kill shot už ohrožuje cílové vozidlo a u overkillu je téměř jisté že cílovou jednotku zníčí. Pokud střílí autokanón na Abrams jde o threating shot, ale pokud napříkad T80ka střílí na transporter M113 jde o overkill. Pokud střílíte na bok nebo zadní pancíř kategorie se počítá jako o jedná vyšší  (např. z kill shotu se stává overkill).

Pravidla jak už u Weasolových her bývá obsahují generatory nahodných armád, pravidla pro solo hraní, nahodné udalosti pro bitvy a kampaně. Company Commander jsou vyborná pravidla pro obyčejné hrače kteří hledají takticky zajímavou hru pro moderní boj ale nechtějí být zasypaní tunou různých tabulek a statistik. Budete muset vhodně používat své jednotky a terén aby jste dosahli vítězství.  A to je lepší než mít statistiky na 10 různých variant tanků Abrams.









pátek 22. ledna 2016

Team Yankee a 6mm miniatury

Nejnovější hra z dílen Battlefrontu (známé díky serii Flames of War) se jmenuje Team Yankee a jak už název napovídá odehrává se v alternativní historii kde se na bojišti utkají síly Varšavské smlouvy a NATO v 80. letech minulého století.

V první publikaci se objevili síly Sovětského Svazu proti Americké armádě. hra přitom používá standartní měřítko FoW tedy 15mm. Zatímco v připadě Flames of War odehravajících se ve 2.světové válce toto měřítko funguje dobře. Na západní frontě během 2. světové války bojovali tanky přibližně (většinou) na vzdalenost 700m ale v moderním boji (jak ukazala válka v zálivu) jsou vzdalenosti diky moderním technologiim větší - a proto určita část hráču kteří chtěli hrát TY ho zkusili v měřítku 6mm tedy (1:285- 1:300) a nově se tomuto "trendu" věnuje i facebooková skupina Team Yankee 6mm  .

Ačkoliv pro moderní boj je měřítko 6mm velmi známe ať už díky hrám jako je Cold War Commander, Fistfull of Tows nebo třeba WRG 1975, u nás se z neznámého důvodu hrači snaží tomuto měřítku vyhnout. Hlavní výhodou je v první řadě cena a dostupnost - od klasických  HMMWV až po třeba po Čínské moderní tanky. ale menší měřítko také umožnuje aby jednotky bojovali na větší vzdalenosti a také bitvy pak netrpí syndromem znamým z FoW jako "parking lot" tedy parkoviště. Zrejmě pro většinu hraču platí pravidlo že miniatury 6mm nejsou detailní a že se špatně barví, ale obojí není pravda - samozřejmně liší se to vyrobce od výrobce ale pokud se kouknete na modely s produkce GHQ nebo CinC tak se jedná o modely které bezproblému mužou konkurovat produkci v 15mm.

Team Yankee se stal velkým uspěchem ale osobně si myslím že se tato hra hodí spíše pro měřítko 6mm, a to především díky "jednoduchosti" systému se paradoxně hodí na měřítko 6mm více než některé herní systémy uřčené proto měřítko. Pokud před vás položím pravidla FFT3 tak vás určitě odradí počet stránek pravidel - publikace má přes 400 stránek, WRG je zase moc komplexní. Oproti tomu TY je jednoduchý a rychlý systém.

Takže jaký je váš názor?







pátek 15. ledna 2016

Gruntz:Spec Ops 28mm

Some conversions i found on TMP of Afterlife Republican Grenadiers
Well there has been interest in my playing area for this variant of Gruntz. But since our gaming club
is mostly 28mm, i thought it would be cool to introduced it this scale - and for scope of game 28mm will not be problem. It really hit me when i saw those new great Anvil Afterlife range - surely in some point i will build some extraordinary SpecOps teams from their minis and conversion sets.

Before Defiance games infamous fall i bought one set of their USMC i build some but some i left on sprues, propably to never see light again but now i will use them to create my first Spec Ops team - they have SMGs (Carabines), Rifles and even SAWs.
Mantic Enforcers with Pig Iron heads - now we are talkin!

another reason why to it in this scale was terrain , our fantasy friends plays lots of Mordheim games and have lot of various terrain, including many many ruins which we can use.


AT43 Red Blok infantry with Pig Iron Heads
The market in 28mm is little different offering many good plastic, metal and resin kits and conversion
parts from Gates of Antares, Pig Iron, Mantic or even infamous Games workshop. So lot of possible ways how to cutomize and convert your squad something that community around me like




I will let you now how project progress (well new year is little overcrowded with projects - Lion Rampant, SAGA, Epic and now SpecOps :D )


čtvrtek 14. ledna 2016

SAGA wargaming v dobách vikingu

Saga:Viking age – vítejte v éře vikingu
Byl červnový den roku 793 n.l. Mniši na malém ostrově Lindisfarne, kterému se také říkalo Svatý, blízko pobřeží Northumbrie v Anglii, se nic netušíce poklidně věnovali své činnosti, zatímco se po vlnách rychle blížily štíhlé lodě s malým ponorem. Když klouzavým pohybem najely na břeh, vyskákali nich divoce vyhlížející vousatí muži třímající meče a sekery a běželi ke klášteru. Přepadli zděšené mnichy a způsobili velký masakr. Nájezdníci uloupili v klášteře zlato, stříbro, drahokamy a další poklady. Potom zamířili zpět na Severní moře a zmizeli.

Saga Viking age je skrimishovou hrou z dílen Tomahawk studios z období raného středověku situovanou do tehdejší Anglie. Ačkoliv se hra dočkala mnoho rozšíření (Včetně neoficialní bitvy o Westeros. U nás spíše známe díky serialu HBO – Game of Thrones) my se budeme zabývat základními core pravidly. U nás výraz skrimishová hra je dost zavádějící protože je synonymem pro hry typu Mordeim, Infinity nebo třeba Necromunda, ve kterých ovladáte nemnoho postav – ale v zahraniči se pod tímto pojmem označují hry které obsahují menší armády (v moderní terminologii zhruba do velikosti posílené čety tedy zhruba 40-50 vojáků) které se nepohybují ve formacích – dobrým příkladem je například hra Gruntz 15mm, Force on Force nebo Lion Rampant.

Ale zpět k Saga: VK, v této hře se stanete vůdcem jedné z frakcí které valčili v středověké Anglii. V základních pravidlech najdete Normany, Vikingy, Anglo-Dány a bojovníky z Walesu. Ačkoliv mají všichni stejné jednotky (o tom později) které se díky abilitám frakce trošku lišit duležitá je tzv. battleboard tabulky ve které na během tzv. Order fáze symboli na kostkách – ty slouží k používaní specialních schopností a aktivaci jednotek, tu provadíte na specialní tabulce „Battleboard). Tyto kostky vám generují jednotky na stole – veltele dávají 2 body (kromě toho má několik specialních pravidel které z něj dělají monstrum na bojišti), elitní jednotky (Heartguard) a valečníci generují po jednom bodu a sedlaci a domobrana (Levies) negenerují žadný bod. SAGA kostky které jdou objednat ke hře mají na každé straně symbol, ale lze použit i obyčejné kostky (převodní tabulka je k dispozici v pravidlech) .

Zmíněný battleboard má každá frakce jiná a hlavně ta určuje gameplay dané warbandy. Zatímco Anglo-dánové jsou defenzivní armáda která spoléhá na to že protivníka unaví a pak smete proti-úderem, vikingové jsou přimočará útočná armáda, Normaní jsou rychlí spolehající na manévrovaní a střelbu a bojovníci z Walesu – kteří jsou značně zaškodnickou armádou, díky specialním schopnostem spomalují nepřatelské jednotky, lákají je do pastí a spoléhají na vrhací oštěpy.

Aktivovaná jednotka muže dělat tři akce – pohyb,střelba nebo odpočinek. Během pohybu se pohne o svůj daný pohyb, pokud se ocitne na velmi krátkou vzdalenost (VS) od nepřetalské jednotky muže jí napadnout. Vojaci vyzbrojení oštěpy (javelines) mohou tento oštep hodit je to jediná výjimka kdy střelecká zbraň muže vystřelit během pohybové akce. Střelba je rezervovaná pro střelné zbraně – jednotka se vystřelí na nepřatelskou jednotku. Akce rest umožní snižit jeden bod únavy

Protože kostky umísťujete na Battleboard na začatku kola je dobré mít plán, vědět co bude chtít aktivovat, jaké schopnosti při tom nejlépe použít. Jakmile vyčerpáte kostky na aktivaci vaše kolo končí a předávate slovo protivníkovi. Takto se střídáte dokud nejsou splněny podmínky scénaře. Scénařů je celkem 7 – 6 pro normalní hry , sedmý je určen pro více hráču na jednom stole.

Velký faktor hraje Fatigue – únava – pokud se pokusite své vojáky aktivovat několikrát za sebou, bojí v boii na blízko, když blízko padne přatelská jednotka a díky nepřátelským abilitám vaše jednotky získavají tzv. Fatigue pointy – to představuje únavu vašich jednotek ty si pak pohybují pomaleji, a nejsou tak efektivní v boji. Tyto body lze snižovat pomocí akce rest ale jednotka kromě odpočinku nedělá nic.


Hlavní vyhodou Sagy je to že nemá komplikovaná pravidla, a není problém jí vysvětlit nováčkum, zaroveň díky rozdílnosti armád (díky battleboardům a specialním pravidlům frakcí - například Normani mohou používat koně, Anglo-danové mají mocné sekery, Irové nepoužívají zbroje atd.) poskytuje velké množství taktických možností a způsobu hraní. Pokud přemyšlíte nad hraním historických her je SAGA dobrý vstupní bod – není tak složitý jako většina pravidel pro historické hry přesto dokaže zabavit jak veterány tak novačky. Vstupní náklady se liší armádu od armády ale díky plastovým setům jsou schopni do 2000 pořidit jednu či dvě armády. SAGA mohu s klidným svědomím jen doporučit

neděle 10. ledna 2016

Rozšíření Gruntz:Specops - Specialní jednotky a kampaň

Foto: Clear horizon miniatures
K dnešnímu dni je Gruntz nejhranější systém pro měřítko 15mm, určené pro bitvy přibližně urovni
posílené čety (ale lze hrát i větší bitvy). SpecOps oproti tomu přináši boje zvlašntích jednotek a pravidla pro kampaň. Tento Supplement nepsal Robin Fitton ale Harold Crosley který má na svědomý skvělé modely Hell diverů  Clear Horizont miniatures

Specops oproti původnímu Gruntz používá karetní aktivaci (ale dokaži si představit že střidáva muže fungovat také)

Rozšíření  nemění základní pravidla Gruntz ale přeci jenom je tu několik změn. první jsou "Blipy" - vaš tým je reprezentován markery (a dostanete několik markerů navíc ke zmatení nepřítele). tyto blipy se pohybují jako modely aby je protivník mohl odhalit musí splnit skill test.

Další herní mechanikou je reaktivní střelba - pokud se nepřítel/blip dostane do LoS jednotka muže se pokusit o reaktivní střelbu, pokud je na overwatchi její šance že se podaři nepřítele zasahnout.

Foto: Clear horizon miniatures
Po Infinity je Specops další hrou kde hackeři najdou své uplatnění - zapomoci specialního vybavení zvaného SLAM se muže nabourat do nepřátelské bojové sítě a provést nějakou akci která muže zvyšit vaše šance naúspěch - ať už jde o zamaskovaní již objevené vaší jednotky, nebo snížení obraného čislo nepřátelského modelu atd. jejich pomoc také bude potřebovat při plnění některých misí.

Tvorba vašeho týmu Specopsů je jedním z plusů této hry, dostanete 100 bodů za které nakupujete své operátory a jejich vybavení - samozřejmostí jsou traity (zvlaštní schopnosti jako napřiklad lepší pancíř -  - každý model má 2 body za které si muže nakoupit své vlastní traity nebo si zvyšit své statistiky, ale tým si zvolí jeden z 8 balíčku - kategorii který propujčuje univerzalní traity celé jednotce.
Foto: Clear horizon miniatures

Svůj tým pak vybavíte zbraněmi a vybavením. Zbraní na první pohled není mnoho celkem 8 kategorii pokud nepočítáte zbraně na blízko. Zbraně zapadají do kategorie která má vlastní pravidla (napřiklad SMG mohou střílet 2x za akci), každá kategorie obsahuje 4 typy dané zbraně - improvizované, projektilové, laserové a plasmové varianty. uzce specializované zbraně pak mají vlastní kategorii zde naleznete raketomet, ostřelovací pušku nebo třeba plamenomet.
Pak nasleduje vybavení týmu pancířem (zde je opět široka škala na výběr od maskovacích Wraith armourů až po těžké power armoury), vašemu týmu pak mužete dokoupit nějaké specializované vybavení jako zmíněný SLAM, drony nebo třeba laserové zaměřovače pro tzv. Off-board resources.

Off-board resources , pokud je použijete si musíte zakoupit před další misí znovu. obsahuje průzkumné lety UAV, průzkum satelitem až po letecké údery.

Foto: Clear horizon miniatures
ale hlavní důvod jsou pravidla pro kampaň jsou jednoduchá ale zaroveň dostatečně komplexní. když
operátor dosáhne 5xp (ty získa za plnění úkolu) muže si přidat 2 body na vybavení týmu, vyignorovat některé následky v tabulce zranění, nebo si hodí v tabulce advancements - zde se mu mužou zvyšit atributy nebo získá jinou výhodu. další vyhodou kampaně (ale to je spojeno s kampaněmi všeobecně) je to že meně riskujete muže se totiž stát že přijdete o ostříleného veteréna kterého budete určitě postrádat.

Scénařů je celkem 7 a umožnují dostatečnou variabilitu , jde o klasický tvrdý chleb specialních jednotek - zachrana rukojmích, sabotaže, atentáty atd.

K Specops vyšel i malé free rozšíření to do hry zahrnuje použítý standarních jednotek ale tyto jednotky se nevylepšují. dalé pak přídavá pravidla pro Solo a Co-Op hraní.

Pokud hledáte pravidla pro akce malých jednotek s kampaní SpecOps je pro vás, Jde o kvalitně napsaná pravidla a pokud máte Gruntz jde o povinost PDF sice má jenom 20 stránek ale zase stojí necelé 4 dolary,