čtvrtek 14. ledna 2016

SAGA wargaming v dobách vikingu

Saga:Viking age – vítejte v éře vikingu
Byl červnový den roku 793 n.l. Mniši na malém ostrově Lindisfarne, kterému se také říkalo Svatý, blízko pobřeží Northumbrie v Anglii, se nic netušíce poklidně věnovali své činnosti, zatímco se po vlnách rychle blížily štíhlé lodě s malým ponorem. Když klouzavým pohybem najely na břeh, vyskákali nich divoce vyhlížející vousatí muži třímající meče a sekery a běželi ke klášteru. Přepadli zděšené mnichy a způsobili velký masakr. Nájezdníci uloupili v klášteře zlato, stříbro, drahokamy a další poklady. Potom zamířili zpět na Severní moře a zmizeli.

Saga Viking age je skrimishovou hrou z dílen Tomahawk studios z období raného středověku situovanou do tehdejší Anglie. Ačkoliv se hra dočkala mnoho rozšíření (Včetně neoficialní bitvy o Westeros. U nás spíše známe díky serialu HBO – Game of Thrones) my se budeme zabývat základními core pravidly. U nás výraz skrimishová hra je dost zavádějící protože je synonymem pro hry typu Mordeim, Infinity nebo třeba Necromunda, ve kterých ovladáte nemnoho postav – ale v zahraniči se pod tímto pojmem označují hry které obsahují menší armády (v moderní terminologii zhruba do velikosti posílené čety tedy zhruba 40-50 vojáků) které se nepohybují ve formacích – dobrým příkladem je například hra Gruntz 15mm, Force on Force nebo Lion Rampant.

Ale zpět k Saga: VK, v této hře se stanete vůdcem jedné z frakcí které valčili v středověké Anglii. V základních pravidlech najdete Normany, Vikingy, Anglo-Dány a bojovníky z Walesu. Ačkoliv mají všichni stejné jednotky (o tom později) které se díky abilitám frakce trošku lišit duležitá je tzv. battleboard tabulky ve které na během tzv. Order fáze symboli na kostkách – ty slouží k používaní specialních schopností a aktivaci jednotek, tu provadíte na specialní tabulce „Battleboard). Tyto kostky vám generují jednotky na stole – veltele dávají 2 body (kromě toho má několik specialních pravidel které z něj dělají monstrum na bojišti), elitní jednotky (Heartguard) a valečníci generují po jednom bodu a sedlaci a domobrana (Levies) negenerují žadný bod. SAGA kostky které jdou objednat ke hře mají na každé straně symbol, ale lze použit i obyčejné kostky (převodní tabulka je k dispozici v pravidlech) .

Zmíněný battleboard má každá frakce jiná a hlavně ta určuje gameplay dané warbandy. Zatímco Anglo-dánové jsou defenzivní armáda která spoléhá na to že protivníka unaví a pak smete proti-úderem, vikingové jsou přimočará útočná armáda, Normaní jsou rychlí spolehající na manévrovaní a střelbu a bojovníci z Walesu – kteří jsou značně zaškodnickou armádou, díky specialním schopnostem spomalují nepřatelské jednotky, lákají je do pastí a spoléhají na vrhací oštěpy.

Aktivovaná jednotka muže dělat tři akce – pohyb,střelba nebo odpočinek. Během pohybu se pohne o svůj daný pohyb, pokud se ocitne na velmi krátkou vzdalenost (VS) od nepřetalské jednotky muže jí napadnout. Vojaci vyzbrojení oštěpy (javelines) mohou tento oštep hodit je to jediná výjimka kdy střelecká zbraň muže vystřelit během pohybové akce. Střelba je rezervovaná pro střelné zbraně – jednotka se vystřelí na nepřatelskou jednotku. Akce rest umožní snižit jeden bod únavy

Protože kostky umísťujete na Battleboard na začatku kola je dobré mít plán, vědět co bude chtít aktivovat, jaké schopnosti při tom nejlépe použít. Jakmile vyčerpáte kostky na aktivaci vaše kolo končí a předávate slovo protivníkovi. Takto se střídáte dokud nejsou splněny podmínky scénaře. Scénařů je celkem 7 – 6 pro normalní hry , sedmý je určen pro více hráču na jednom stole.

Velký faktor hraje Fatigue – únava – pokud se pokusite své vojáky aktivovat několikrát za sebou, bojí v boii na blízko, když blízko padne přatelská jednotka a díky nepřátelským abilitám vaše jednotky získavají tzv. Fatigue pointy – to představuje únavu vašich jednotek ty si pak pohybují pomaleji, a nejsou tak efektivní v boji. Tyto body lze snižovat pomocí akce rest ale jednotka kromě odpočinku nedělá nic.


Hlavní vyhodou Sagy je to že nemá komplikovaná pravidla, a není problém jí vysvětlit nováčkum, zaroveň díky rozdílnosti armád (díky battleboardům a specialním pravidlům frakcí - například Normani mohou používat koně, Anglo-danové mají mocné sekery, Irové nepoužívají zbroje atd.) poskytuje velké množství taktických možností a způsobu hraní. Pokud přemyšlíte nad hraním historických her je SAGA dobrý vstupní bod – není tak složitý jako většina pravidel pro historické hry přesto dokaže zabavit jak veterány tak novačky. Vstupní náklady se liší armádu od armády ale díky plastovým setům jsou schopni do 2000 pořidit jednu či dvě armády. SAGA mohu s klidným svědomím jen doporučit

Žádné komentáře:

Okomentovat