pondělí 19. listopadu 2012

Flyin Lead - Skrimishovka pro moderní boje

Flyin´ lead je moderní alternativou skrimishových her od firmy Ganesha Games. mimo jiné vydala firma Ganesha Games verze pro fantasy Songs of  Blades and Heroes, Scifi a Post apokalypstickou variantu Mutants and Death Ray Guns, hororovou verzi kde bojují proti sobě lidé  a nadpřirozené bytosti ale nyní problém zde vytvořit například scénaře války Vlkodlaků proti upírům ale napřiklad i Song of our Ancestors odehravající se ve  pseudo WW1-scifi settingu Quar War. to nejsou však jediné varianty této hry a |Ganesha nabíze mnohé další a i jiné hry ktede se například ujmete velení kompanie pěchoty během americké občanské války.

Flyin´lead se zaměřuje na konflikty od začatku 20.století kde se střetne na každé straně přibližně jedna až dvacet figurek. FL se však nezaměruje na valečné konflikty ale i na pouliční boje. Proto mužete vést své družstvo ve Vietnamských junglích stejně jako zautočit na hnízdo těch prohnilích Los Muertos v ulicích Chicaga.

Zakladní herní principy Flyin´ Lead
Každý charakter má dvě stastiky , combat a quality. Qualita se používá při aktivačním hodu (o tom později) a při různých akcích jako vyražení dveří,slaňovaní ale třeba i hody na morálku v podstatě všechny akce které nejsou přímo bojové (Střelba,boj zblízka) využívají hodnotu Quality. u většiny postav bude tato hodnota 4+, podle settingu samozřejmně  že Mariňák v settingu pro válku v Iraku bude mít tutu hodnotu ale v settingu kdy ta samá jednotka se vydáva do Ghetta zastavit pouliční boje budou mít vojaci hodnocení vyšší.
Combat oproti tomu se využíva jak už bylo napsano v přímích bojových situacích jako jsou střelba či  boj zblízka. v těchto situacích hazí obě strany a kdo hodí více v dané situaci uspěl samozřejmně že každá postava má různé modifikatory napřiklad střelec při boji použiva  hod na k6 + hodnota combat + modifikatory zbraně a postihy za vzdalenost,krytí atp. oproti tomu cíl bude hazet bude hazet k6+hodnota combat+ bonus za armour pokud je nějáky. hazí se vždy jednou kostkou takže přestřelky jsou velmi rychlé. pokud ovšem při střelbě padne jednička postavě došli naboje a musí přebít pak následuje ještě hod jestli se zbraň nezasekla a pokud padne ještě jedna jednička je zbraň zaseklá a postava ji musí opravit nebo vyměnit za jinou.
a zde je velice zajímavý prvek celé hry a to je aktivační hod. každý charakter muže provést až tři akce během kola, má to jedno zajimavé ale - při aktivačním hodu hazíte 1 až 3 kostky podle vašeho uvažení a každý uspěch tj. stejný nebo vyšší než je quality hodnocení dané postavy získavate akci , ale pokud budete mít  2 nebo 3 neuspěchy kolo pro vás končí a začína kolo protivníka (hra jinak využíva standartní IGOYGO systém).
na všechny akce stojí stejně napřiklad klasicky výstřel stojí 1 akci ale pokud chcete zvyšit své šance na uspěch budete chtít aby váš charakter si zamiřil a použil Aimed shot což ho stojí dvě akce,nebo kryl danou oblast za pomocí overwatch a to také stojí dvě akce.

Zbraně a bojové systémy:
V FL nenajdete zběsilé statistiky pro různé zbraně spíše jsou zbraně rozděleny do několika kategorii jako napřiklad automatické pušky,lehké kulomety,brokovnice atp. protože přeci jenom na bojiště které Flyin Lead představuje doopravdy nepoznáte moc rozdílu mezi M4 a AK47.
každá zbraň má dostřel,svojí combat hodnotu a specialní pravidla které se k dané zbrani stahují napřiklad scope,napřiklad pokud používate Bazooku či ekvivalent (třeba AT4) má tato zbraň pravidlo priming což znamená že ji musíte před vystřelem připravit a to stojí jednu akci.
 Samozřejmně že hra obsahuje pravidla pro vozidla a to jak pro tanky tak pro civilní vozidla i motorky, pravidla pro ně nejsou přiliš komplexní ale to vůbec nevadí a drží se to v stejném duchu jako zbytek hry.

Stejně jako zbraně i postavy mají různé specialní schopnosti ať už je to velitel který umožnuje více postavam provést group akce nebo třeba medik který je schopný lečit zraněné.

Co mě bohužel zklamalo že hlavní pravidla pouze tři scénaře jeden z druhé světové války,druhý představuje boj v Mogadishu a třetí vůbec nepředstavuje scénu z hvězdné brány.

Flyin Lead je nenaročna moderní skrimishovka , která si na nic nehraje díky systému vytvaření postav je vhodná i pro různé kampaňě. pokud chcete zkusit moderní boj kde povedete jedno družstvo či Fireteam, připadně vás lakají různé přestřelky mezi gangy či protiteroristické operace není důvod proč FL nezkusit.

Žádné komentáře:

Okomentovat