středa 30. března 2016

MOBILE FRAME ZERO RecenzeRecenze Mobile Frame Zero

MFZ je zajímavý wargamingový počin, na rozdíl od mnohých ostatních her se nespoléha na rozmanite range miniatur či vlastních modelových řad se spoléha na staré dobré LEGO. Z toho si hrači postaví nejen terén ale i své modely v připadě této hry "Framy"

Frame je v teto hře výraz pro různé Mechy,Geary a podobné konstrukty ty svadí na bitevním poly bitvu a tzv. Stationy, kdo je obránce a útočník se mění každým kolem a díky systému Doomsday clock nikdy nevíte kdy hra skončí protože nejen že se tyto "hodiny" snižují samy každé kolo snižují o 1 každý hrač na konci kola muže také snižit o 1 další bod.Jak už bylo řečeno každý hráč má k dispozici několik stations, což je obdoba objectivu znamých z různých jiných her. ale obsazovat je muže pouze hráč který je momentalně útočník. Za ničení nepřatelských Framu a obsazovaní Stationů získavate body, kdo má nejvíce bodů je obránce a protivník nebo zbylí hrači ( ano díky hernímu systému je hra vhodná i pro více hráču na jednom stole) jsou utočnici.

Hra využívá střidavou aktivaci po Framech. pořadí hraču se řídí opět podle skore jako první aktivuje frame ten kdo má nejvíce bodů a poté se aktivují hrači podle pořadí skore až k tomu nejnižšímu.

Když je Frame aktivovan postupuje podle několika kroků napřed hráč zvolí cíl útoku Framu - to muže být nepřátelský Frame ale také kus terénu, nebo pokud nechce nebo nemuže utočit nemusí zvolit žadnýc cíl. Poté hodí své kostky - každý frame má k dispozic dvě kostky které muže použit do libovolných atributu a kostky za systémy. dalším krokem je hození kostek na obranu - to je hodnota kterou použivate k obraně proti nepřátelským útokům. Poté Frame zautočí se a pohne nebo naopak. Frame se pohne o vzdalenost která padla na kostkách přiřazených k pohybu. při útoku pak hazíte kostky proti obraně nepřatelského Framu - pokud nebyla hodnota ještě přiřazena frame svou aktivaci dočasně ukončí a při aktivaci cílového framu až bude přiřazena jeho obrana. pak následuje hod na spotting což jsou kostky navíc při útoku v dalším kole.

Stavba armády probíha velice zajímavě narozdíl od ostatních her nejsou zde body ale vaše "rota" je složena 3-8 framu podle velikosti hry kterou hrajete. ale průměrně se hraje 4-6 Framu. a hrač si tento počet vybírá mužete složit eskadru plně vyzbrojených 6 Framu ale musíte počítat s tím že pokud váš protivník nasadí huře vyzbrojenou rotu dostane body navíc což vás staví už hned nazačatku do nepříjemné pozice. Vaše Framy pak mužete osadit různými systemy (až 4, max 2 ve stejné kategorii) které kromě kostek do daného attributu přidá i nějakou specialní vlastnost - napřiklad možnost přeskakovat terén, větší poškození během střelby, atd.

Další vyhodou Mobile Frame Zero je to že je zcela zdarma, pravidla lze stahnout zde.
Minimalní náklady na terén a "jednotky" jsou také plus pokud vlastníte lego nebo podobné stavebnice. ve hře nejsou sloužitá pravidla takže lze vysvětlit prakticky komukoliv během chvíle hra je dynamická a zabávna a je to dobrý vstupní bod pro lidi kteří s wargamingem začínají ale i pro ostřílené veterány.

Kromě MFZ existuje i varianta pro vesmírné souboje Intercept Orbit ale ta je zatím ve vývoji


Žádné komentáře:

Okomentovat