neděle 27. ledna 2013

15mm modern warfare

ačkoliv i já mám  miniatury pro modernu ve 20mm nejednoukrát jsem přemyšlel zda-li by nebylo lepší hrát pravě modern combat v měřítku 15mm a to z několika důvodu ačkoliv cenový rozdíl mezi 15mm a 20mm není až tak obří, má 15mm na vrch především tím že hraji i Flames of war a člověk se tak nemusí dělat s terény ve dvou měřítkách. Samozřejmně 28mm nebo 20mm mají ten cool effekt na pohled nicmeně zbrousíme i mezi výrobce 15mm a ukažeme si že i toto měřítko je velmi pěkné.

Co si pod moderním bojem představovat - je to era od konce druhé světové války až po dnešní konflikty. do tohoto období zapadá Arabsko-Israelské války, válka o Falklandy, převrat na Kubě, operace:Urgent fury, Iransko-Iracká válka ale i modernější konflikty jako operace Endurning Freedom nebo válka v Syrii.

měřítko 15mm hraje roli především pokud hrajete na klasickém stole tak se na něj vejde mnohem více jednotek a mají i víceprostoru na manevrovaní navíc na pěší přestřelky vám stačí pouze plocha 2x2 stopy takže i přenašení stolu i modelu je snažší.

na druhou stranu většina hrači která se bude konvertovat s měřítka 28mm (Ať už s prostředí WH nebo ale i jiných 28mm her) vám budou tvrdit že 15mm je moc malá a že to nevypadá hezky a že se to špatně barví atp. tudiž je velmi těžké je přesvědčit přejit na menší měřítko na druhou stranu hrače kteří mají s tímto měřítkem zkušenosti - Ancients,Napoleonika, Flames of war nebudou proti.

nyní podrobněji koukneme na výrobce modern v 15mm:

Skytrex
je firma která má mezi wargamery renome, spousta hračů flames of war ma aspoň nějaké miniatury z jejich kolekce, je však meně známe že vyrabí i 15mm modernu. jejich "hlavní" řadou pro modernu je Vietnam zde mají samozřejmně americkou pěchotu, specialní jednotky, NVA reguláry ale i Vietcong z vozidel jsou tu například Up-armoured M35 truky nebo několik kousku dělostřelectva.
 ostatní vozidla jsou spíše vhodná pro konflikty studené války ačkoliv zde naleznete teoreticky kousky používající se dodnes (Warrior IFV nebo napřiklad T72).
hlavní nevýhodou Skytrexu je cena samozřejmně skytrex má velice často slevy 20% takže lze nakoupit trochu levněji , na druhou stranu Skytrex má velice kvalitní vozidla i pěchotu takže trochu připlatit za kvalitu není marné.

Peter Pig 
PP je znamý výrobce pro 15mm wargaming, od terénu,přes vozidla až po pěchotu a to pro různé ery od feudalního Japonska přes Války ruží,Americké občanské války a války o nezavislost až po druhou světovou válku a modernu. nás bude především zajím range pro hru z dílen PP AK47 Republic. Tato hra se zabývá fiktivní válkou v Africe.
Jejich pěchota pro modernu ačkoliv určena pro Afriku/blízký východ se dá jistě použit i na další konflikty jako napřiklad Čečna nebo Kosovo.
první "řadou" je Militia, jedna se o modely civilistu vyzbrojených zbraňěmi ruské výroby, AK47,RPK74 nebo napřiklad RPG-7, opravdu vhodné pouze na povstalce a insurgenty.
další jsou Regulars zde už jsou modely které vypadají jako ozbrojené síly většinu jejich výzbroje tvoří opět ruské modely ale lze zde najít například  G3 nebo Fn-Faly. k dispozci v baretech,Kepi nebo i helmách.Professionals jsou modely povětšinou v klouboukách nasoukaní do taktických vest a výzbrojeni zapadním arzenálem,takže jsou vhodní napřiklad na Cold War special forces.
Další řady už nejsou spojené se hrou AK47 nicmeně jsou o to více zajímavější.


 French Foreign Legion (FFL)
 moderní francouzská pěchota,velmi pěkný range jediné co my vadí že neobsahuje modely s AT zbraňěmi což je trochu škoda
Hardened Militia
většinou reprezentují přislušníky armád Afrických nebo Jihoamerických zemí. výzbroj samozřejmně made by SSSR výzbroj nepůsobý profesionalně (nemají helmy, zato mají baťohy a další výstroj) opět určitě vhodna na vojáky SSSR.
US Marines
 Americká pěchota vhodná od 1985 do dneška ale výstroj spíš vychazí na 85-03 každopadně pěchotní zbraně od M16 přes M240 až po AT4 kdo potřebuje Emerickou pěchotu muže sahnout sem.
Isreali IDF
Model range hodící se především na období Arabsko-Israelských válek ve  20 století protože na Ultramodernu nemají výbroj - vojáci nosí utočné pušky Galil,RPG nebo IMI Negrev. ačkoliv většina je výzbrojena puškou Galil lze objednat i vojáky nesoucí M16 či AK74 takže je zapojit i modernějších konfliktu.
Arab PLO - je range určen pro Insurgency scenáře prostě klasičtí hadraci jako univerzalní protivník do moderních konfliktu (Čečna/Afganistán/Irák)

Ostatní krom standartních miniatur také PP prodáva různé raritky jako jsou rabující lidé,novináři ale i na přiklad různí diktatoři nebo i model nejznamějšího žoldáka na světě Micheala Hoara.

Vozidla a zbraně - zde PP výrabí vozidla která se používají v Africe, takže Unimogy,Panhardy,T55 ale i Centuriony atp. kromě toho samozřejmně různá Izrealská vozidla, bohužel Merkava mezi ně nepatří. nasledují Hmmwv pro Američany. Těžké zbraně představují kulomety minomety a protiletadlové systémy ZPU1 a ZPU4

Stejně jako Skytrex i PP vyrabí miniatury do Namu. Samozřejmostí jsou Američtí pěšaci,Specialní jednotky
a jejich protivnící s NVA a VC krom toho však narazíme i na miniatury AVRN nebo Australanů ale i civilistů.
vozidla jsou zastoupena klasikou - M113,M48,LVTP v sortimentu však najdeme i PBR nebo 105mm děla.


Flashpoint Miniatures  
Australská firma která vytvaří miniatury pro Vietnam a Somálsko 1993. pro Nam má asi zřejmně nejrozšířenější sortiment na trhu. samozřejmně obsahuje Australské vojáky,americké vojáky (včetně LRRP ,Force Recon a Green Beret variant)
ale i Vietcong( jak Lokalní tak main) a NVA. z vozidel pouze M113.Pro ultramodernu zase najdete Delta force týmy,US Rangery a Insurgenty všeho druhé (i Talibance)

CP Models tady jenom okrajově protože CP prodáva pouze jeden blistr Iracké pěchoty a Scud Hunter SAS, modely jsou to pěkné použitelné i na scifi ale bohužel žadné rozšiřující packy se nechystají.
Khurasan miniatures
popularní Americký výrobce 15mm scifi a historických miniatur ačkoliv teprve nedávno začal rožšířovat své řady moderní pěchoty. jako první na řadu přišli Americké Specialní jednotky které by jako z oka vypadli těm které jsem mohli vidět v Dark Zero Thirty nasledovali je dva packy talibanců (v jednom dokonce naleznete jedno rukojmí a vůdce -který by mohl reprezentovat  donedávna nejhledanějšího člověka planety)
před několika týdny vyšli poslední dvě novinky tank M1A2 SEP Abrams a ultramoderní americká pěchota.
krom toho již delší domu prodáva KM čínské dobrovolníky z Korejské války ačkoliv nejsem fanda těchto sculptu někoho by možná zaujali.

Blaze Away Miniatures 
BAM prodáva bývali range firmy Cannon Fodder jedná se jenom o pár miniatur  které jsou použitelné opět pro somálsko ale i jiné Africké konflikty. v první řadě US Rangers,Delta Force a ostřelovače v Hejkalech. dále pak Somálské milice, Talibance a podobnou Insurgent "verbeš". ačkoliv nejsou miniatury on top určitě napřiklad Delta patří mezi opravdu pěkné kousky.

Flytrap Factory
Vcelku neznáma Australská firma která se snaží prosadit svojí modelovou řadu tím že brzy vydá vlastní pravidla.K dispozici jsou Americká Namořní pěchota, Britští Royal marines ,Opfor pěchotu (Generické protivníky idealní na Syrii či podobnou Arabskou zemi) a Talibanské civilisty a Insurgenty. krom toho vyrabí i dva druhy HMMWV (Dumvee a obyčejný Hummer) miniatury jsou to opravdu pěkné ale cena je vyšší a problematika poštovného z australie to dosti komplikuje.

Irregular miniatures
Pokud je cena rozhodující faktor možná by se člověk měl obratit na nechvalně známý Irregular miniatures. ten prodáva v měřítku 15mm Afganské mujahideeny, Ruskou pěchotu pro 80.léta a Americkou pěchotu nenechte oklamat fotkami na jejich stránkach jedná se  o relativně pěkné miniatury i když nepatří mezi špičku.

Old Glory
Old glory je čast firmy která se odtrhla od Skytrexu(nebo to bylo naopak?:)) každopadně vozidla mají stejné ze Skytrexem ale narozdíl od něj disponuje i moderní pěchotou (která je doplňena pár kousky z moderních bojišt jako FV432 Bulldog, HMMWV nebo Land Rover WMIK. najdeme tady Americkou i Britskou pěchotu, různé Africké a Arabské milice přičemž ty Africké se dají použít i jako pravidelná armáda.
nevýhodou Skytrexu je že pěchotu prodáva po 50ks baleních a vozidla po 3 ks což nákup pokud nebudujete rotu dost komplikuje.

Rebel Miniatures
Americká firma která se zabývá hlavně Scifi ale občas zabruslí do kruhu moderního boje (jak pouličního tak i klasické války). zajímavý je i sortiment- moderní Čínská pěchota, SAS, KSK ale i PMC,Specnatz či Americká pěchota na druhé straně absolutní klasika jako jsou ruzní Afričtí bojovníci. třešničkou na dortu jsou pak různé SWAT jednotky a policisti a proti nim různí gangstaři a protestující.
komplikaci s RM že jejich shop nemá nastavenou Českou republiku a musí se tedy objednávat trošku komplikovaně mailem.

Eureka miniatures
vcelku s pohledu 15mm nezajímavá firma až na specialní projekty club 300+ kde autor nabízí různé projekty 15mm který když získá dostatek kupujících( proto název 300+) dostane zelenou a je vydán do světa tak doastali například ultra-moderní ruské jednotky.

 QRF
QRF je největším výrobcem vozidel pro Moderní eru, opravdu nespočet softskinu,bojových vozidel pěchoty, tanku ale i dělostřelctva letadel či helikoptér, od T-64 přes M551 Sheridan,AMX VCI nebo E11 Urutu až po Abrams či T80V ERA.Ať vytvaříte jakokoliv armádu určitě zde několik vozidel které potřebujete najdete krom toho děla různou pěchotu od západních němců či Rusu v Afganistanu až po jejich Americké protějšky na té same horké půdě

Žádné komentáře:

Okomentovat