pondělí 7. října 2019

Battletech Alpha StrikeBattletech wargamingová a Mil-Scifi franšíza kterou v roce 1984 poprvé představila firma FASA ve hře s názvem Battledroids (Název Battletech vznikl o něco později). Pod jmenovkou Battletech vzniklo několik deskových, sběratelských, karetních ale i počítačových her. Ve světě Battletechu se odehrává přes více jak 100 různých novel. Pro Battletech (nyní zvaný Classic Battletech) vzniklo nespočet rozšíření a během 36 let se "herní" svět Battletechu rozrostl v obří universum narozdil od většiny klasických Scifi světu neobsahuje vyvinuté mimozemské rasy schopné konkurovat lidem.

Samotný Battletech je především o bojích obřích robotu zvaných Mechové (V českém překladu od firmy Altar která vyšel v 90.letech se používal název OBR) ale postupem času se do hry přidali i tanky,pěchota, letadla a další technika.Hra se odehrává v daleké budoucnosti 31.století po pádu lidské civilizace nesoucí název Star League z popela této říše povstalo 5 nástupnických státu které mezi sebou vedou nespočet válek a konfliktu. Později se do boje připojí tajemná invazní síla Klanů, o které se zjistí že jde o armádu Star League které během občanské války odešli do exilu a vytvořili nové lidské společenství. Ale nejsou to jen konvenční armády které svaději války ale i nespočet žoldnéřských jednotek.

Classic Battletech je detailní wargamingová simulace boje Mechu. Hra používá hexové mapy a
každý stroj je vybaven "sheetem" který obsahuje nejen zbraně a "staty" stroje, ale i detailní "mapu" stroje kde je vyobrazen pancíř ale i vnitřní struktura stroje. Pravidla jsou značně komplexní ale hra vás odmění jedinečným gameplayem.

Battletech Alpha Strike 
Je pokus převést Battletech do světa klasického tabletop wargamingu hry se odehravají na klasickém 4x6 stolu s "3D terénem. Sheety jsou nahrazeny kartičkami díky kterým neustřelíte nepřítelskému Mechovy ruku ale zrychluje se gameplay díky ktému jste schopni odehrát velké bitvy v rozumném čase (při počtu 16 Mechu na každé straně je realné odhrát během 2.5 hodiny).

Průběh herního kola
Hra používá střídavou aktivaci jednotek rozdělenou do fází. Na začatku kola si hrači hodí o inciativu a kdo prohral hýbe jako první svými jednotkami. V menších hrách se hrači střídají po jednotlivých modelech, ve větších hrách pak po jednotkách.
Ve střelecké fázy se pak hrači střídají ve střelbě jednotlivých modelu/jednotek ale poškození se vyhodnocuje až na konci kola.

 Na konci kola se nevyhodnocuje pouze poškození, ale i teplo (HEAT) které vzniká pokud používate více zbraní než jsou chladiče vašich stroju schopné vydržet - tím sice mužete zvyšit možné poškození nepřítele ale snižujete bojeschopnost vlastního stroje, některé zbraně mohou hodnotu heat zvyšit pokud zasahnou nepřítele (např. plamenomety u Mecha Firestarter)

Karty jednotek
Na levo je vidět kartička Středního Mecha Griffina. TP označuje typ stroje, zdali jde o letadlo, tank, mech atp. Další je SZ:2 což znamená jak velký je mech 2- znamená střední mech ten to atribut je duležitý při budovaní formací - některé formace např. Battle Lance potřebuje minimalně 2 mech o SZ 3.
Další je TMM určuje hbitost Mecha, čím vyšší tím horší je ho zasahnout. Hodnota MV značí pohyb modelu pismeno j že má k dispozici jumpjets tedy trysky a muže skákat na různé skaly, bodovy, nebo přeskakovat terenní nerovnosti.

V čtverci Damage je pak kolik jak velké poškození "rozdává" Mech v jednotlivých vzdalenostech. Short v BTAS znamená do 6 palců. Medium pak mezi 6-24 palci a nakonec long je víc jak 24 palců.

OV hodnota značí zbraně které mech normalně nepoužívá protože během střelby by jeho chaldiče
nebyli schopné kompenzovat horko. Pilot se však muže rozhodnout že tyto další zbraně použije ale tím se mu zvyší stupeň Heat scale. čim vyšší hodnota tím je Mech pomalejší, huř střílí a naopak je snažší ho zasahnout. Pokud Heat Scale stoupne na hodnotu S tak se Mech vypne a začne se chaldit a celé příští kolo nemuže nic dělat.
A: značí pancíř pokud je stroj zasažen nepřatelskou střelbou tak se hodnota poškození se označí na A.
v momentě kdy jsou všechny bíle čtverce označeny je pancíř poškozen a všechno poškození jde přímo do struktury mecha a každý další zásah kromě normalního poškození také způsobuje kritické zásahy které pak způsobují poškození systému a tím se Mech zhoršuje - muže také dojít k zásahu generatoru a celý mech bouchne ačkoliv má ještě nekolik S bodu k dispozici. Samozřejmně pokud klesne počet S bodu na nulu tak je stroj zničen.Ve Special pak najdete různá specialní pravidla které mech používá - v připadě Griffona je to IF tedy nepříma střelba které umožnuje zasahnout jiné jednotky i když na ně on sám nevidí.

PV: značí kolik bodů stroj strojí. a následuje malá tabulka dole které ukazuje co jaky kritický zasah na stroji způsobí.

Scénaře, Formace, Prostředí

Alpha Strike obsahuje 5 zakladních scénářu - Stand-up fight, Capture the flag, King of the hill, hold the line a Reconnaissance. Každý z těch scénařu má 1-2 varianty takže relativně velký počet možností jak hrát. Formace při tvorbě armád jsou velice jednoduché a velmi variabilní většinou jde o 4 člené jednotky (Klany a armády Word of the Blake mají větší formace a to 5 členné v případě klanů a 6 členné v připadě WoB). Každá formace má nějaký požadavek napřiklad polovina stroju musí být SZ2 ale každá lance má pak nějaky lance. Napřilad již zminěná Battle Lance vyžaduje aby polovina Mechů byla SZ 3. Ale formace pak má k dispozici 6 lucky kostek což znamená 6 rerollu na hody na střelbu či control testy.
Kdo zná prostředí Battletechu/Mechwarrioru ví že se bojuje na mnoha ruzných světech od boju ve vakuum až po bitvy na ledových světech či pouštích. Alpha Strike samozřejmně obsahuje pravidla pro všechny tyto prostředí a ne nakaždý svět se daný mech hodí, Na ledových světech napřiklad nemusite přiliš řešit přehřívaní stroju, zatímco v poušti budou stroje které se snadno přehřejí meně efektivní.

Volitelná pravidla 
A protože i přes některá zjednodušení je to pořád Battletech v rozšířených pravidlech naleznete pravidla pro různou munici, pravidla ro letecké jednotky a výsadkové lodě, elektronicky boj, hry na hexových mapach a mnohé další ale tyto pravidla nejsou součastí hlavní hry takže pokud chce te Alpha Strike ve stylu keep it simple tak mužete tyto pravidla uplně vynechat.
Master Unit list
Alpha Strike kartičky si nekoupite ale na webovkách MUL naleznete všechny tyto kartičky, včetně filtrovaní dle ruzných parametru (éra,frakce, tonaž, typ atp.) a i samotný Alphastrike army builder.

Miniatury
Zde bohužel musím řict že ačkoliv je Alpha Strike skvělý systém a Battletech užasné universum miniatury jsou největší slabina ale i to se zase pomaličku mění k lepšímu.
Starter box s názvem Battletech: game of armoured combat obsahuje krom jiného 10 různých plastových mechu (2xAssault, 2x Heavy, 4xMedium a 2x light) a pohybují se okolo 1500 bohužel momentalně probíhá restock ale někteří dodavatele už tento set znovu dostali a dá se objednat, a jsou idealní na první hry Battletechu.

Pokud ovšem chcete jiné stroje musíte se obratit Irowind (v Evropě zastoupená firmou Ral Partha Europe) a i když výběr je bohatý problém některých sculptu je prostě v tom že jsou staré.

Naštestí žijeme 21.století v období 3D printu ale to je taková hodně šedá zona podobně jako v připadě Forumware u Epic:Armageddon. Nikdo vás za takové modely kamenovat u nás určitě nebude ale na zahraničních eventech mužete mít problém a nemusí vám dovolit s těmito "alternativními" modely hrát.Tyto modely které jsou většinou inspirované hrou Mechwarrior Online se nazývají MWO sculpty nebo MWO miniatury

V neposlední řadě v příštím roce by měli být hotovy jednoho z nejuspěšnějších kickstarteru v historie wargamingu, pokud nepočítáme serii kickstarteru od Reaperu. Battletech: Clan Invasion, ten si kladl jako cíl i vytvoření 32 plastových modelů mechu.
Tento Kickstarter utržil 2 586 421 dollarů (autoří doufali alespon v 30 000 dollarů) což ukazalo že Battletech rozhodně není mrtvý.
Verdikt
Battletech Alpha Strike i přes všechno pořád ten dobrý Battletech, a pokud chcete svadět velké bitvy ve světě Battletechu v rozumném čase je dost možná Alpha Strike to pravé pro vás, pokud však jste stalé na vážkách existují tzv Quick Start pravidla která jsou zdarma ke stažení a obsahují zakladní herní mechaniky, vytisknutelný terén i papírové modely takže si mužete hru téměř zdarma vyzkoušet a udělat si vlastní názor
https://bg.battletech.com/wp-content/uploads/2017/05/AlphaStrikeQuick-Start-Rules.pdf


2 komentáře:

  1. I have always loved Battletech but found bigger games slowed and became impossible to keep track of. I also bought Alpha Strike to get over this hurdle and have high hopes with the new line of Miniatures being released.

    OdpovědětVymazat
  2. Ponuda zajma po 2% stope je vrlo zanimljiva u kojoj sam našao Pedro zajam ponuditi originalan i brz postupak zajma ikad, jer otkad sam podnio zahtjev za zajam Pedro i njegovu zajamnu tvrtku u New Yorku, uspio sam upravljati svojim poslom i podmiriti se Ostale financijske potrebe, Pedro i njegova zajamna tvrtka nude mi zajam po stopi od 2% od 2 milijuna eura za moj posao pokretanja i tako sam ponosan što objavim da je Pedro zajam ponuda najbolje mjesto za stjecanje bilo koje vrste za bilo koju vrstu Zajmovi.

    Kontaktirajte Pedro Mail: pedroloanss@gmail.com

    OdpovědětVymazat