středa 12. října 2016

Dropfleet Commander první dojmy

Dropfleet Commander je hra z dílen Hawk Wargames která byla zapomocí kickstarteru přivedena k životu. Jak už
název vypovída jedná se o bitvu vesmírných lodí ve světě Dropzone Commandera. Trh těchto her je samozřejmně plný různých her simulujících bitvy vesmírných lodí - Full Thrust, Firestorm: Armada, Halo: Fleet Wars, Star Wars: Armada, Battlefleet Gothic ale i řada dalších her se tímto tématem co však odlišuje DF od ostatních her?


Všechny zminěné hry se zaměřují na bitvy v hlubinách vesmíru, ale Dropfleet jde na to jinak. Odehráva se totiž na orbitě planety o kterou z nešvařené strany bojují a vaším úkolem je zajistit aby to byli vaše armády které zvítězí. neníčite jenom nepřatelské lodě ale musíte zajisti také podporu jednotkám které bojují na planetě.

Tvorbu těchto pravidel má na svědomí Andy Chambers - tedy jeden z autoru Battlefleet Gothic. hodně herních mechanic je velmi zajímavých a protože se hra odehrává na orbitě mohou lodě klesat z vyššího orbitu na nižší nebo klesnout až do atmosféry (ne všechny lodě to dokažou - napřiklad velké lodě nejsou na tento typ manévru stavěny). Další zajimavou herní mechanikou jsou dostřely zbraní ty zde nemají zbraně samostatně, ale každá loď má firecontrol a signaturu - zatímco první je dosah senzoru dané lodi, to druhé je energetická stopa. Pokud s lodí střílíte nebo provadíte naročné manévry stopa se samozřejmně zvětší a je tedy snadnější jí zaměřit s větších vzdaleností. ačkoliv to zní složitě celý systém je značně intuitivní.

Podobně jako BFG obsahuje také systém rozkazů, umožnující různé manévry - napřiklad střelba ze všech zbraní, nebo rychlejší pohyb ale také tichy chod který sniží vaši energetickou stopu. většina techto rozkazu vaši loď "rozsvítí jak vanoční stromeček" a někdy je vhodné tyto manévry použit a někdy zase ne přidávato značný strategický prvek do hry.

Po modelové vypadá DFC užasně stejně jako vstupní náklady do hry nejsou až tak vysoké - díky kickstarteru jsou základní lodě v plastu, každý z frakcí má nejen svůj specifický vizualní vzhled ale také i gameplay. startovní set pro dva hrače se pohybuje okolo 65 liber (v preorderu na 50) a obsahuje různé tokeny, dvě flotily (Scourge a UCM), kostky, metr, celá pravidla - a to opravdu kompletní  pravidla včetně fluffu atd, ruzné scenáře a sheety prostě vše co potřebujete pro začatek. Pokud by jste chtěli jinou flotilu PHR a Shaltari jsou k dispozci ve samostatných starterech (ty se pohybují okolo 40 liber). každá tato startovací flotila obsahuje 3 křižníky a 4 fregaty. základní lodě jsou dělané v plastu což také spousta lidí jistě ocení. větší lodě v resinu.

Podobně jako v připadě Dropzone Commanderu i zde se povedlo Hawk wargames přivést na herní scénu zcela unikatní hru - hra už nevypadá jako namořní bitvy s modely vesmírných lodí  ale opravdu unikatní wargamingový zažitekŽádné komentáře:

Okomentovat