středa 22. dubna 2015

Firestorm Planetfall


  Přerušené spojení může znamenat jen jednu věc. Invazi.
 - guvernér Sio Bibble Star Wars Epizoda 1

Firestorm Planetfall
Na jarním CSE jsem si konečně zahrál nejnovější hru od Spartan Games, podobně jako Armoured
Clash se zabývá bojem pozemních sil tentokrát však ve settingu hry Firestorm:Armada ve kterých jste se stali veliteli hvězdných flotil. V Planetfallu se stane pro změnu velitelem pozemních sil a vaším úkolem se bude branit proti nepřátelké invazi nebo naopak pokořit nepřatelský svět.

Planetfall je scifi hra v měřítku 10mm, která se zaměřuje na větší bitvy na povrchu různých planet, hrač pod své velení dostane pěchotu,transportéry,tanky ale také různá letadla, grav vozidla až po gigantická vozidla zvané Levithiany. ve hře jsou obsaženy všech 6 hlavních ras.

Aquan Prime - První mimozemská rasa a také ta nejstarší, koalice různých životních forem které žijí podvodou, technologicky vyspělí ale slabí z blízka, mají hodně triku v rukávu, jako orbitalně vystřelované krystali umožnující Aquanským jednotkám střílet mimo jejich palebné pole.

Terran Alliance - Jak už název napovídá jedná se o lidi, původní a zcela nezměné jejich techniku tvoří převažně pasová vozidla, jsou pomalí a mají malý dostřel ale jakmile se dostanou na dostřel máte problém

Sorylian Collective - Vesmírní ješteři jsou třetí "hlavní" rasou ve Firestorm Galaxy mají i rychlá vozidla, ale většinu jejich sil tvoří pomalé walkery kteří však disponují mohutnou palebnou silou a velkým dostřelem.

proti této Alianci ras zvané Alliance of Kurak se postaví členové Zenian League.

Dindrezi Federation -  Federace byla součastí Terranské Aliance, ale díky různým důvodům vyhlasila nezavislost, Alliance odpověděla silou a provedla genocidu na domovském světě Dindrezi což odstartovalo celý konflikt. Federace používá grav tanky vyzbrojené railguny a mají jednu z nějlepších pěchot v celé hře která však trpí na mobilitu - Dindrezi nepoužívá transportní vozidla ale vysazuje svoje pěšaky v drop podech.

The Directorate - svaz korporací jejich jediný cíl je profit, jejich armády jsou žoldnéřské jednotky. na bojišti jsou sice pomalý ale mají spoustu podivných triku - průzkumné drony, elektronický boj nebo třeba bojové drogy zvyšující efektivitu jejich jednotek

Posledním rasou je Relthoza, vesmírná rasa arachnidu, idealní pro hrače kteří preferují hordy, armádá používá velké množství lehkých jednotek které však pokud jsou v doprovodu větších strojů nebo droppodů zvyšují svojí bojeschopnost. jejich jednotky používají sofistikované maskovaní díky kterému je těžké je poškodit.

Tvorba armády 
Ačkoliv Planetfall ještě nemá vydané všechny helixy už nyní začína být tvorba armády značně flexibilní. každá armáda je složena z jednoho nebo více Helixu - což představuje určitou formaci. každá armáda musí obsahovat core helix - který tvoří pateř armády ale již zde je mnoho možností které jednotky vzít a které ne. dále si hrač muže přiřadit další z šesti typů helixu - recon, Heavy armour,levithian atd. existuje na to diagram (viz níže) a mužete stejný typ helixu zvolit dvakrát ale přijdete o možnost vzít si helix na protější straně v diagramu. Jednotky mají samozřejmně bodovou hodnotu na kterou při tvorbě armády taky musíte brát ohled
Helix Diagram

Herní systém
Planetfall se hraje na bazi střídavé aktivace, je tu však jeden menší háček pokud už jste aktivovali jednotku z jednoho helixu musíte je aktivovat všechny než přejdete na jednotky z jiného helixu. Na rozdíl od ostatních her se nehrají hry na určený počet kol ale používá se zero hour tracker - každý hráč má k dispozci ZH bodů - jeho hodnota je celkový počet bodů vaší armády děleno 100. každá jednotka kterou zničite nepřiteli má určitou hodnotu kterou odečtete na svém ZH trackeru, držení objectivu na konci kola (jsou rozděleny na tři typy - primary ten se nachazí v protivníko deployment zoně a pokud ho držíte na konci kola obdržíte 3 body, secondary které se nachazejí kolem středu stolu ty mají hodnotu 2 body ale tertiary které jsou vlastně nepřatelské primary objecitve vás odmění jedním bodem. pokud nepřítel použije Taktickou kartu tak si odečtete hodnotu na Zero Hour trackeru. Pokud klesne hodnota na nulu vyhrali jste.
Zero Hour Tracker


Herní kolo probíhá tak že na začátku kazdého kolo přichazí opposed tactics roll - každý z hráču hodí dvě kostky a přičte svou tactics hodnotu (každá rasa má svůj vlastní bonus), při tvorbě armády také mužete zakoupit logistics points které mužete před hodem použit. hrači mohou použit jednu TAC - tedy taktickou kartu která vám dá po dobu kola určitou výhodu ale musíte zaplatit cenu na Zero Hour Trackeru. Karty jsou univerzalní ty muže použít kdokoliv, paktové které mužou použít armády z dané alliance a posledním typem jsou rasové karty které muže použit jenom daná rasa.

aktivace jednotky je rozdělena do tří fází - pohyb, boj zblízka a střelba. Pohyb je velice jednoduchý jednotka ma buď cruising speed nebo flat out. Cruising je sice pomalejší ale umožnuje jednotce střílet. jednotka také muže ramovat. pokud se jednotka nehýbe muže vyhlasit jednu ze dvou specialních akcí - focused fire umožnující střílet s menším cílovým číslem nebo overwatch který jednotce umožní vystřelit během nepřátelské aktivace pokud splní podmínky.
Pokud na konci pohybu skončí jednotka 4" od nepřátelské jednotky muže tato jednotka nebo i ta nepřátelská vyhlasit close combat. Během střelecké fáze se samozřejmně střílí . na konci aktivace se vyřeší tzv Disorder markery - jednotka si hodí podle svého training  militia hazí dvě kostky, regular tři a elite 4. tento počet kostek muže být upravován různými  specialními pravidly. napřiklad Helixové vozidlo s atributem command umožní přidat jednu kostku, pokud jste zasaženi terror zbraněmi kostku odebíráte. každý uspěch (4,5 = 1 uspěch, 6 = 2 uspěchy a hazí se znovu) odstraní jeden disorder marker. disorder markery které jednotce zbyli jsou překonvertované do bodu poškození.
Exploding dice
Stejně jako ostatní hry od Spartanu i Planetfall využívá mechaniky exploding dice - tedy většina hodu ve hře je řešena hodem šestistěnné kostky proti cílovému číslu 4+ pokud padne na kostce čislo 6 počítá se výsledek jako dva uspěchy a hazí se znovu. některá specialní pravidla to mohou pozměnit (napřiklad stříletí za pomocí kinetických zbraní proti štitům nebo pokud je vozidlo vybaveno maskovací technologii), používá se během střelby , boje zblízká ale třeba během hodu na disorder.

Skydrop markery
Skydrop markery jsou důležitým aspektem hry, označují pozice kam můžete vyslat svy Skydrop jednotky jako jsou pěchota v drop podech, Aquani zase posílají dolu své specialní krystaly a protivzdušné věže nebo je použít k navádění dělostřeleckých úderů každý marker má směr a co je důležite číslo které značí jak daleko bude daná jednotka/útok směřovat - rasy mají toto číslo různé ale lze jej snižovat pomocí různých designatorů - u Relthozi jsou obří roboti, Aquani mají své support skimmery, Directorate má zas vzdušné drony. SD markery jsou důležitým aspektem hry a je dobré se je naučit používat.

Komunita v ČR
Protože Planetfall je nová hra má zatím omezenou komunitu ale ta je na České poměry docela velká čítá cca 20 lidí ale stale se rozrustá hlavně díky prezentaci hry na různých eventech který neustale láká nové hrače.

Planetfall je výborná scifi hra, která se podobně jako Dystopian Wars, Firestorm Armada pořad vyvíjí, Epic Armageddon je pomyslným králem velkých scifi bitev - pro mě však je král pokořen a Planetfall je novým kralem .Žádné komentáře:

Okomentovat