úterý 21. května 2013

Cold War commander čast.2

S myšlenkou Cold war commander si pohrávam velice dlouho, ačkoliv teď mám ještě projekty které bych rád dodělal jmenovitě zombie apokalypsu a 6mm scifi. ale pak bych chtěl postavit 4 základní
Battlegroupy pro alternativní historii v 80.letech kdy studená válka neskončila a přešla v "horkou" tedy konvenční konflikt. vzhledem k počtu jednotek který hrač bude do některých bitev potřeba nasadit je ekonomika projektu na prvním místě (navíc některé Cony pořadají CWC minikampaňě pravě v tomto měřítku) zvolil jsem 6mm (tedy 1:300 nebo 1:285).Sovětská ofenzíva proti BAOR(British Army On Rhine)
Inspirace
Inspiraci na hry v CWC získate snadno ať už v PC titulech jako je například Cuban missle crisis,Operation Flashpoint: Cold War Crisis nebo třeba novější World in Conflict či  Wargame:European Escalation. z knih pak samozřejmně tituly jako Team Yankee, Red Storm Rising, ale napřiklad i meně známe knihy jako Cheftians či Tank War - Central Front: Nato vs Warsaw pact.
Určitou inspiraci mužeme také najist v knize "konkurenční" hry Force on Force: Cold war gone hot ale ta se spíše zabývá konfliktem na urovni družstva-čety/zatímco CWC jde na uroveň roty a výše. ve filmové produkci bych radší nehledal pač většina filmů má Hollywoodský styl 70-80 let :).

Výrobci Miniatur
zde existuje několik variant, a cena zde je hlavní ukazovatel kvality. na pomysleném žebříčku nalezneme firmu mají teměř jakýkoliv model od amerických Abramsu až po odpalovače raket Scud. modely jsou velice propracované a detailní ale cena je zde vysoká za cenu 5 modelů zaplatíte v přepočtu kolem 200kč. pokud zrovna trefíte jejich specialy (tedy akce na vybrané modely) je možné i ušetřit. lze také koupit jednotlivé modely a to v hodnotě 2 dollarů tedy cca 40kč za model.


Mi-17 se připravují na výsadek pěchoty
GHQ 

druhou variantou je také americká firma C-in-C kvalita je o něco horší než u GHQ ale to opravdu nepoznáte u nabarvených miniatur. výběr není tak veliký ale stále pokrývají vaše potřeby v oblasti 80.let
cenově se pohybují miniatury kolem 6 dollarů(120kč) za 4 miniatury. lze koupit i větší packy vybraných tanků. ty obsahují 10 modelů za 12 dollarů tedy cca 240kč 

Heroics and Ros
 je zlata střední cesta a jejich helikoptéry  patří mezi špičku ale vozidla jak která jde o to že HaR nakoupil od některých výrobců jejich 6mm range (např. Navwar,Skytrex) ale všeobecně lze řict že modely jsou dosti kvalitní, narozdíl od předchozích výrobců prodáva pouze po jednotlivých modelech (vyjma pěchoty) a to v průměrné ceně půl libry/ 15kč za model. nabídka produktu je vysoká včetně rarit které nenajdete ani u GHQ

Sověti utočí na Britské pozice vším co mají
Scotia-Grendel
zde je kvalita na považenou některé kusy jsou lepší některé horší ceny jsou obdobné jako u HaR. opět velká nabídka modelů ale určitě bych se vyvaroval jejich M113kam ale napřiklad britské Saxony jsou velice pěkné.
Irregular miniatures
S touto firmou ať už se bavíme o jakemkoliv jejich rangy je to problematické nalezneme tu  hodně zajímavých věci ale kvalita je opravdu proměnlivá . pokud možná vyvarovat se, ale pro koho je cena rozhodující faktor tak jejich deal packy jsou opravdu zajímavé 40 vozidel a 90 pěšáku za cenu 25 liber tedy přibližně 750kč je slušnej deal.
co je také zajímavé jsou terény a civilní vozidla které při tvorbě moderních bojišt využijete.

Armády
Protože CWC je tvořen že ho lze hrát jak v měřítku 1:1 (Tedy tank představuje tank stand pěchoty pěší družstvo atp.) nebo kdy jeden tank či stand tanku představuje tankovou četu či rotu (někdy i prapor) zvolil jsem to první prostě nejsem ten správny typ armchair generála
Jako dvě starter armády jsem vybral jak jinak klasické protagonisty tedy Sovětský svaz a US Army.
USA je klasicky malý battlegroup se všema těma fajnovýma věcičkama co Uncle Sam muže nabídnout:

US Army Battlegroup Baker
 • Velké velení (CO) CV9
 • 2x Malé velení (HQ) CV8
 • Letecký návodčí (FAC) CV8
 • 2x HMMWV (Recce)
 • 4x pěší družstva s LAW a M2 Bradley
 • 2x 81mm minomety
 • 1xHMG
 • 4x M1 Abrams 105mm
 • AH1 Hueycobra
 • Ambush Asset
Breakpoint 8

Sovětská bojová skupina 

 • Velké velení (CO) CV8
 • 2x Malé velení (HQ) CV7
 • Dělostřelecký návodčí (FAO) CV6
 • 3x T62(Improved)
 • 3x T72
 • 6x pěší družstvo (conscript) s RPG-7 a BMP-2
 • 2x BRDM (Recce)
 • 2x Samohybná houfnice 2S3 Akatsiya a 1 kouřová baráž
 • Shilka
Breakpoint 11

oba Battlegroupy jsou přibližně na 2000 bodů  a tvoří pěkný základ na vytvoření mnohem větších
Su 27 poskytuje leteckou podporu Sovětské koloně
battlegroupu.například Sověti si zaslouží více T72,Mi-24hind a možná i další Shilku, u američanu by se určitě neztratili nějaké arty a M60 či další Abramsi navíc by neuškodil nějaky support pro pěchotu jako ATGM či další kulomety.
Po dokončení těchto dvou sil mám v plánu vytvořit Britský a samozřejmně i kontingent ČSLA abych taky občas projevil nějaky to vlastenectví.

Pravidla
Ačkoliv pravidla Cold War Commander se zdají značně abstraktní v tom co představují jsou perfektní možnost různé munice pro dělostřelectvo,ženisty i třeba letecké a dělostřelecké údery ať už planované či neplánované, dokonalý systém Control and Command ale i to že ačkoliv hra využíva bitev na bodové hodnoty které se mohou rychle změnit před začatkem bitvy až o 25% nahoru nebo dolu a to pro každého hráče jinak. a jako bonus se tu hazí bašilion kostek což je vždycky plus.Žádné komentáře:

Okomentovat