čtvrtek 30. dubna 2020

Battletech Alpha Strike Clash on New Shiloh

 Yesterday i fought battle with my Daughter using Battletech Alpha Strike rules. We used Battlelines scenario from Death from above wargaming 250PV two lances each. Federated Suns (Green) vs Black Rose Mercenary Group (Red). It was first mission of our "Lockdown" Alpha Strike home campaing which take place on planet New Shiloh which is currently besieged by House Davion forces. 
Davion Mechs punching through Black Rose defenses

Federated Suns 
had Battle lance and Recon Lance. Battle Lance consisting of Orion, Marauder, Hunchback and Jagermech. Recon lance had Crab, Dervish, Locust and Cicada.
Black Rose MG
Two lances Battle and Recon. Medium Battle Lance with Skill 3 Wolverine, Skill 3 Griffin, Blackjack and Bushwacker. Recon Lance had Hellspawn, Jenner, Spider and Locust.



I played Federated Suns, and with options i have availible i opted for slow moving fireline and advancing towards the line hoping that i will be able to counter Black Rose skrimishers. Cicada and Locust run into BM Locust and Wolverine, And this was firefight that Davion forces lost. However, Orion and Dervish start pushing Wolverine to retreat and destroying locust. On other flank and center my Heavy hitters engaged the Hellspawn and Bushwacker destroying both in process.

My forces has been able to move Battleline towards Merc deploy. Mercs learn from mistakes try to make chokepoint and funel my forces into killzone but first lucky shot destroyed undamaged wolverine and Griffin and Blackjack quickly followed.
At this point Davion forces claimed the victory so next mission will be hold the line with Mercs as defenders

Thoughts on Alpha Strike
I was always very sceptic about Alpha Strike i tried original version when it has been released and wasnt impressed by it, but for some reason i bought Commanders edition at some point last year. Because my kids wanted to start some wargaming i thought big stompy robots should appeal to them. and it worked.

While the core mechanics are pretty simple, but game is very effective in "simulating" combined arms warfare in Battletech universe, and diving deeply into rules you will figured out that not you can play "historical" units from BT universe described in tons and tons of material that has been released durning the peroid over 35 years or create your own, and with Special Command Abilities you can really customize your unit - and even BT is about Big towering mechs loaded with deadly weaponery you can create army of tanks, with mechanised infantry and air support the choices here are limitless.

Tactics this is another place where AS shines - you have tons and tons different units, differnt formations that you can take so there will be nothing like two same armies.

If you looking for something different, which is fast, fun and tacticaly chalenging take look at Alpha Strike with optional rules the game is becoming something different

sobota 25. dubna 2020

Coventry Military Academy II - Tvorba Armády





V minulém díle serialu Coventry Military Academy jsme se podívali na základní herní mechaniky nyní se podíváme na tvorbu armády.


V minule díle jsme si povídali něco o data kartách do Alpha Striku. Při tvorbě armády nás bude
zajímat SZ(Size) tedy velikost, ROLE tedy role a pohyb.
Nalevo vidíte kartu Marauder IIC který má Size 4, roli Skrimisher a pohyb 8"j (Což je na Assault Mecha relativně dost)

Všechny armády které jde vytvořit se dají rozdělit do tři typů - Inner Sphere & Periphery (Vnitřní vesmír a periferie), Clans (Klany) a Comstar. IS formace mají 4 jednotky, Klanové 5 a Comstar formace jsou 6 členné.



Pozemním formacím se říka Lance (Česky dle starého překladu Altaru falangy) to je trochu zavadějící protože klany těm svým říkají Star, a Comstar používá označení Command II ale typově jsou stejné. Každá formace má nějaké požadavky na jednotky většinou roly a velikost, některé však vyžadují určitý počet poškození v range bandu nebo třeba rychlost. Každá typ formací ma několik variant napřiklad základní Battle lance má na přiklad variantu light nebo medium které umožní tuto formaci složit ze lehčích mechů. Každá formace také dává nějaky benefit napřiklad zminěna formace dává rerolly na střelbu nebo kontrolní hody a to v počtu jednotek ve formaci +2 na celou hru, jiné formace zase dávají jednotkam specialní atributy.

Hlavních fomací je 8:

Battle Lance - většinou obsahuje odolné, mobilní mechy nebo vozidla - v podstatě páteř jakékoliv Roty nebo Binary (klanový ekvivalnet). Tyto formace získavají omezený počet rerollu.

Assault Lance - obsahuje ty nejtěžší mechy a vozidla s velmi silnou palebnou silou ale jak už u assaultu bývá s omezenou mobilitou. polovina jednotky každé kolo si muže vybrat zdali protivník do 6" dostane postih na střelbu (po neuspěšném hodu na "morálku") nebo možnost střílet na víc cílů

Striker/Cavalry Lance- tento typ falangy má většinou ryché mechy nebo vozidla s dostatečnou palebnou sílou (dobrý příklad je napřiklad Griffin nebo Wolverine) často tyto formace dělají screen než se do ohrožené časti bojiště dostane Battle Lance nebo nějaká jiná podobná formace
Striker formace dostavají bonus ve formě pravidla speed demon pro 75% jednotky - to znamená že vybrané modely se pohnou 2" více než je obvyklé.

Fire Lance - Těch to falanga existuje více podtypů ale jedná se o palebnou podporu vaší roty popř. praporu. Podle typu získají pravidlo které jim umožní používát zbraně k tomuto ukolu efektivněji např. Fire Lance jako taková umožní půlce jednotky získat pravidlo sniper (což sníží jejich modifikátory na vzdalenost o 1)

Recon Lance - Většinou obsahují velmi rychlá vozidla nebo mechy jejich největší zbraní je rychlost a specialní vybavení. Modely ve formaci si pak mohou vybrat zdali efektivněji budou objevovat minová pole a skrytá jednotky, nebo efektivněji navadět nepřimou střelbu popřipadě se mohou lepet pohybovat v terénu.

Pursuit Lance - tyto falangy jsou určeny k průzkumu bojem, podobně jako průzkumné falangy spolehají na rychlost ale mají i palebnou cestu aby si udělali cestu.
Některé jednotky získají schopnost Blood Stalker (tzn. že si vyberou cílovou jednotku proti které mají bonusy ale postihy na střelbu proti ostatním jakmile je cílová jednotka zničena vyberou si blood stalkeři novou)

Command Lance - Velitelská falanga muže být pouze jedna. Vybraný velitelský model získa pravidlo Tactical Genius (jednou z 2 kola dostane reroll hodu na iniciativu) a několik modelů získá pravidla Blood Stalker nebo Combat intuition (Jednou z tři kola se muže jednotka s tímto pravidelm pokud jeho strana vyhraje inciativu rozhodnout že vyřeší všechny své akce během pohybové fáze tzn. že se bude hýbat, střílet a vyřešit poškození během pohybové fáze.) Eagle´s Eye (lépe odhalovat skryté jednotky a minová pole) Marksman (Pokud se jednotka nehýbe má větší šanci způsobit kritický zásah) nebo Multi-tasker (umožní střílet na dva cíle)

Air Lance - Kombinují pozemní jednotky a stíhačky pracující v tandemu, bohužel tato formace nemá žadný jiný bonus kromě možnosti vzít si vzdušné jednotky společně s pozemními silami

Support lance- jde o zajimavý ekvivalent který si vybere svou sesterkou formaci a bude mít stejný bonus jako ona ale nemá omezení nebo požadavky na stroje jako normalní formace.

Formace vždy mají více variant které většinou mění požadavky a až na vyjímky nemění specialní pravidla které jednotky dostanou

Samozřejmě kromě těchto hlavních formací existují detachmenty - obsahující pěchotu, Battle Armor, vozidlové falangy nebo třeba letky Aerospace stíhaču (ty mají taky podobně jako Lance různé formace které jim davají bonusy - ale kromě specialních scénařu nebo dogfight bitev je pravděpodobně nevyužijete)

Takto vypadá Rota Klanu zvaná Binary nebo Trinary.
Binary má nepovinou Command a Support lances (v připadě klanu se nazývají stars) a pak si muže vzít 1 až 3 falangy ostatních typů kromě air lance (to je Inner sphere zaležitost) a dále několik detachmentu 0-5 Battle Armor pointu (point je ekvivalent čety pěchoty - v připadě Battle armoru pak družstva )
1 vozidlovou falangu a 1 letku Aerospace letadel.

V zavislosti na počtu PV na které se hraje muže jít hra ještě o jednu uroveň víš kde kombinujete v připadě Klanu Binary/Trinary do Clusteru, Comstar do Command III a IS síly do Battalionů.

Další možnost kterou dostanete při tvorbě armády kterou dostanetanete je modifkace za pomocí SCA tedy Special Command Abilities které jsou vazany na vašeho velitele a jeho dustojniky pokud o ně přijdete nejen že budete mít postihy do inciativy ale přijdete i o tyto specialní schopnosti které propujčujou vaší armádě. Kolik SCA zelezí na tom jak moc dobří jsou takže pokud vaše jednotka má velké množství jednotek se skillem 5 a horší nemáte žadné SCA k dispozici Regular armády (tj. kde majorita bude 4) dostanou 1 SCA. Veteránské a Elitní jednotky 2 SCA. A Opravdu Elitní jednotky např. Greys Legion dostanou SCA 3.

A co vlastně SCA jsou? 50 schopností které definují jak asi vaše jednotka bojuje. Vaše jednotka se
muže specializovat na obchvaty a v tom připadě si vezme skill Flankers který vám umožní se deployovat na kratkých okrajích stolu. Nebo naopak se specializuje na kamufláž a tak je obtížnější je zasahnout. Jednotky se mohou specializovat na určity typ bojiště např. boj na planetách bez atmosféry atp. Při narativním hraní vám to umožní vytvořit špičkové kampaně a tematické hry pravě díky teto herní mechanice.




Tímto dnešní članek ukončíme a příště se opět podíváme co nám Alpha Strike Muže nabídnout









úterý 21. dubna 2020

Coventry Military Academy I aneb jak hrát Battletech Alpha Strike základní mechaniky

Během "karantény" kterou vyhlasila vláda ČR v souvislosti s pandemii COVID-19 jsem začal hledat hru kterou bych mohl hrát s dětmi. V hře byli ruzné herní systémy LoTR, Age of Sigmar nebo třeba Battletech Alpha Strike, na kterého na konec padla volba. Ačkoliv jsem hráčem Classic Battletech tato hra mě v mnoha směrech příjemně překvapila, protože zaroveň je relativně rychlá a zjednodušení oproti CBT pomohlo, ja zaroveň dostatečně taktická a obsahuje mnoho možností jak si své armády "přizpůsobit" v tomto serialu se podíváme na zoubek tomu jak se v jadru hra hraje, vysvětlíme si jak fungují karty jednotek.

Battletech Alpha Strike sice sdílí svět z původním Battletechem(tzv. Classic Battletech) Ale jedná se uplně o novou hru ale nelze na ní nahlížet jak náhražku za tento systém. CBT je dá se řict detailní simulace boju těchto bojových robotu obsahující mnoho detailu což je v případě větších bitev (tedy víc jak 4 na 4) kamen úrazu. Na druhou stranu Alpha Strike je mnohem streamlinovější verzí která se primarně zaměřuje na combined-arms tedy nejen bojem mechů ale také pěchoty, helikoptér, VTOLů nebo třeba tanků. V serialů Coventry se podíváme Alpha Striku podrobně na zoubek

Herní kolo
Herní kolo v BT Alpha Strike (dále již jen AS) je rozděleno do 4 fázy:

  • Iniative phase (Fáze Inciativy) - zde hrači hazejí a určují kdo se bude pohybovat a střílet jako první
  • Movement phase (Pohybové fáze) - Zde se podle inciativy hračí střídají v pohybu jednotlivých jednotek/formací
  • Combat phase (Bojová fáze) v této fázy hrači střílejí a bojují zblízka
  • End phase (Konec kola) - v této fázy se vyhodnotí výsledky střelby resp. začnou platit, přehřívaní strojů, zdali byl scénář splněn atp.

Nejduležitejším aspektem hry jsou karty jednotek nyní si jednu takovou kartu popíšeme
  1. Jména a varianta stroje.
  2. PV neboli bodová hodnota stroje aneb kolik stroj stojí při vytvaření armády
  3. Typ jednotky například Thunderbolt má zkratku BM což znamená že se jedna o Battlemecha ale muže jít třeba o pěchotní jednotku 
  4. Size neboli jak je jednotka velká podobně jako v původní hře jsou i zde stroje podle velikosti do 4 kategorii 1 - Light, 2 - Medium , 3 - Heavy a 4 - Assault
  5. TMM neboli Target Movement Modiferer určuje "obratnost" stroje, pokud se stroj v kolo pohne a nepřítel na něj v daném kole bude střílet dostane k cílovému číslu tento modifikátor.
  6. Pohyb o tolik se daná jednotka muže v kole pohnout. za číslem v palcích muže být písmeno které specifikuje pohyb například mechové mohu být vyzbrojení skokovými tryskami bude za pohybem písmeno j (např 8" j ) ale různé jednotky mohou mít i jiný typ pohyb např. helikoptéry, ponorky atp.
  7. Role určuje standartní bojovou roli jednotky - tento atribut je duležitý při tvorbě formací během tvoření armády
  8. Skill určuje schopnost pilota nebo posádky  a určuje základní cílové čislo pří útoku čim nižší tím je pilot/posádka lepší.
  9. Poškození v jednotlivých dostřelech ty jsou celkem 4 ale běžné jednotky používají 3: Short (do 6 palců) Medium ( >6"-24"), Long (>24"-42") a Extreme (>42"). Extremní dostřel používají jenom některé jednotky. U zkratky daného "range" dostřelu se nachazí modifikáto který se přičte k zakladnímu cílovému číslu pokud střílíte v tom rozsahu (např. M (+2) znamená že k cílovému číslu přičtete +2) a pod tím počet bodů poškození které útok pokud se trefí způsobí. Pokud hrači preferují větší nahodou v optional rules existují dvě varianty první je tzv. Multiple damage rolls - zde si hrači hodí za každý bod poškození které by stroj měl způsobit kostkou na 3+ způsobí jeden bod poškození ( útok vždy způsobí alespoň jeden bod poškození). Druhou variantou je Multiple attack rolls zde za každý počet damage který v danem rangy má hazí na útok tzn. (Thunderbolt má v medium range damage 3 bude mít 3 útoky - způsobující 1 poškození a na každý bude hazet zvlašt,hlavní výhodou tohoto systému je to že mužete útočit na 2 různé cíle místo jednoho.
  10. Overheat value jednotky bývají vyzbrojeny zbraňovými systémy které jsou však za hraní chlazení a schopností stroju. Hodnota OV počet poškození které mužete přidat při střelbe na kratkou a střední vzdalenost vyměnou za 1 bod horka neboli HEAT. jednotky které se přehřívají pak húře střílejí a mohou se i na 1 kolo vypnout.
  11. Armor a Structure - pancíř a vnitřní struktura stroju jsou v podstatě "životy" nejprve jsou odstraňovány body armoru a poté jde poškození do structure v momentě kdy jsou všechny tyto "body" zničeny je stroj zničen. Po každé když je útok zasahl structure je způsoben kritický zásah
  12. Specialní abilites - specialní schopnosti stroju a pilota těch je celá řada ale díky tomu jsou jednotky unikatní a zachovávají se feel BT universa
  13. Critical Hit: Slouží k označovaní kritckých zásahu které stroj utrpěl 
Nyní se podrobně podíváme na strukturu herní kola a jak jednotlive fáze probíhají
Herní kolo tedy začíná fází inciativy (Iniative Phase) kde hrači hodí 2d6 hrač který hodí více vyhral inciativu.

Hráč který prohrál inciativu pohne první formací/Falangou; ( to jsou většino 4 - 6 jednotek podle frakce) a poté protivník pohne jednou svou formací a takto se střídají dokud se všechny formace nepohnou. Narozdíl od podobných her zde není koherence a i když jednotky jsou ve formaci nemusí se držet pospolu. Terén je rozdělen do několika kategorii, napřiklad mělka voda, lesy, obtížný terén atp. do některého typu terénu některé jednotky nemůžou.  

* Pokud se hraje menší formát (napřiklad pokud je pouze 1 formace proti 1 formaci) se hrači střídají po jednotlivých jednotkách 

Příklad: Jednotky Cappelanské konfederace (zelení) čelí silám Spojeného Drakonisu (červení). Hráč Capelanské konfederace vyhrál inciativu a tudíž hráč Drakonisu vybere formaci a pohne s ní (1), Jeho protivník vybere formaci a pohne se (2), poté Spojený Drakonis provede pohyb z další formaci (3) a nakonec hráč konfederace pohne svou poslední formací

Bojová fáze

Během této fáze opět začíná hráč který prohrál inciativu a vyhlásí se všemi modely střelecké útoky i útoky zblízka. vyhodnotí cílová čísla jednotlivých jednotek a hodí 2d6 na útok za každou jednotku (pokud se nepoužívá varianta Multiple Attack Rolls) a poté to samé udělá protivník. Narozdíl od většiny her se však poškození se aplikuje až na konci kola, tudiž mají všechny jednotky šanci zautočit i kdyby byli protivníkem zničeny v tomto kole.
Pokud se povede hrači při hodu na útok hodit 12 na kostkách automaticky kromě poškození způsobí kritický zásah,  který eventualně muže i zničit uplně čerstveho mecha.

Boj zblízka se vyhodnocují uplně stejně jako ty na dalku vyjimku tvoří Charge a Death from above který začinají už v pohybové fázy a vyhodnocují se až v combat fázy.

Příklad: Locust a Cicada útočí na Drakoniského Hellspawna který se ukrývá v lese. Hrač Drakonisu vyhrál inciativu takže jeho protivník vyhlašuje a vyhodnocuje útoky jako první. První střílí Cicada která musí hodit na kostkách 7+ (Skill Cicady je 4 což je základní cílové číslo, postih za vzdalenost je 0 a TMM Hellspawna je 2 a nachazí se v lese +1 = 7) hráč tedy hodí 2 kostky a padne mu 6 a tudiž minul, poté stříly Capelanský Locust (modifikátory jsou v tom připadě stejné) a padne mu 11 zásah na krátkou vzadelnost způsobuje Cicada 1 bod poškození a hrač Hellspawna zaškrtne na jeho kartě jeden bod armoru.poté je řada na hrači Drakonisu který Hellspawnem střílí na Locusta kde je cílové číslo také 7 (Skill 4, TMM locusta je sice 3 ale Hellspawn stojí na okraji lesa takže nemá postih) a hodí 12 útok způsobil kritické poškození. Hrač tedy hodí na tabulce kritických zásahu a padne mu 2 což znamená výbuch munice pokud by stroj měl specialní pravidlo ENE nebo CASE nemuseli by být tento kritckýcký zasah fatalní ale protože Locust nemá žadné podobné pravidlo je stroj zničen

A nyní nástavá poslední fáze - End phase.
V této fázy se řeší přehřívaní - stroje které minulé kolo používali OV na zvýšení útoku se chladí, ty které překločili míru tepla se vypínají.
Vyhodnocují se zdali byli splněny cíle scénaře a které jednotky budou ustoupovat protože jsou přiliš poškozené.

Tímto jsme se podívali na základní mechaniky hry Alpha Strike v příštím díle by jsme se podívali na Scénaře, Battlefield support a tvorbu armády




neděle 5. dubna 2020

Herní okenko: Descent Freespace SCP

Herní žanr tzv. Space combat sims skončil po komerčním neuspěchu hry Descent:Freespace II
aspoň se to povídá od těch dob ve skutečnosti tento žanr pokračuje dál a poděkovat tomu mužeme pravě zminěné hře Freespace II. V roce 2002 vydal jeden z členu firmy Violation zdrojový kód hry Freespace II. To umožnilo tvurcům modu využívát engine bez jakýchkoliv omezení a dal za vznik mnoha modům i standalone hrám. Ačkoliv se licence FSII SCP (Freespace II Source Code Project) nachazí ve velmi šedé zoně, nikdo autory nepresekuje a to umožnuje jejich další vývoj.
Nyní se na některé stand-alone projekty (není k jejich spuštění zapotřebí vlastnit hru FSII), pokud jste však vlastníkem hry Freespace II - SCP launcher vám umožní hrát nespočet různých modu a navíc vylepší grafické prostředí hry a vyšší rozlišení a nové technologie v grafice ale hratelnost zůstane stejná

Diaspora: The Shattered Armistence http://diaspora.hard-light.net
Tento mod nás přenese do světa Battlestar: Galactica - konkretně na palubu Battlestar Thesseus která během padu 12. kolonii míří do doku na refit. Battlestar není narozdíl od většiny lodi Kolonialní flotily vybaven CNP moduly takže Cylonské jednotky nejsou schopné loď zneškodnit pomocí EW útoku. Ačkoliv je kampaň relativně krátka tento standalone "mod" rozhodně stojí za vyzkoušení obvzláště pokud jste fanoušky serie

Babylon Project http://babylon.hard-light.net
Babylon project patří ke starším modům (a později stand alone projektu) který nás vrhne do světa Scifi serialu Babylon 5. "Core" verze obsahuje jen několik misí, rozšírující kampaně vám umožní bojovat za téměř všechny rasy ze serialu včetně Stínu. Podíváte se tedy do slavných bitev tohoto světa od Battle of Line nebo bitvy z dílui Severed Dreams. Pokud jste si chtěli vyzkoušet jaké je to lítat se Starfury nyní máte možnost.


Wing Commander Saga https://www.wcsaga.com
Wing Commander byla velmi známa herní serie Space-Combat Simu která relativně určovala směr kudy se herní zábava bude ubírat, CGI filmečky, příběh ale i skvělý gameplay. U této hry se podíváme do období boje proti Kilirathi - vesmírných koček. Podobně jak už u her ze serie FS bývá zvykem lidstvo nevyhrává popravdě - prohrává na plné čaře. Bude vás čekat mnoho různých misí ve kterých budete pilovat mnoho různých stroju. Wing Commander Saga patří mezi to nejlepší co k FSII vzniklo - v tomto připadě se nejedná o mod a plnohodnotnou hru.


Solaris   https://www.hard-light.net/forums/index.php?topic=95719.0
Je velmi zajímavý stand alone projekt narozdíl od ostatních se neodehrává v žadném ze znamých scifi serii či novel, ale díky tomu obsahuje velmi zajímavé modely stíhaček ale i velkých lodí. Po grafické strance se povedlo autorum vymáčknout s enginu po grafické strance maximum




Toto je jen několik her které jako fenix se vznesli z popela a umožnili žanru Space Combat simu pokračovat i když ne v  mainstreamové formě a jsou zcela zdarma. Freespace II se dá nyní zakoupit na GOG.com nebo Steamu a umožní vám tak zahrát si mnoho a mnoho a dalších modu.