pondělí 28. ledna 2019

Altar of Freedom Bitvy Americké občanské války

Altar of Freedom je wargamingový systém pro simulovaní velkých bitev během Americké občanské války. Pravidla napsal Greg Wagman jeden z hlavních aktérů Youtubového wargamingového kanálu Little Wars TV.

Ve hře se stanete velitem armády. Vaši nejmenší manévrovací jednotkou jsou brigády ale aktivujete v ramci divizí. Protože hra se zabývá pravě velkymi bitvami takže v rozumném čase budete moci zahrát bitvu o Shilohský kopec, Antietam nebo třeba bitvu o Cold Harbor.

Hra je rozdělena do tahu které představují hodinu boju, během nočních hodin se nebojuje ale mužete přesunout své jednotky do výhodnejších pozic.

Hra používá biddovací systém takže vaši velitele armády a sboru mají určitý počet bodů které mužou "vsadit" na jednotky pod svým velením. nebo k ovladaní tzv "turn clock".
Na začatku kola je pak odhalena formace která má nejvíce bodu a ta je aktivovaná jako první. Jakmile dokončí své akce. přichazí na řadu "turn-clock" . Turn clock je ve většině bitev desetistěna kostka tedy defakto 10 turnclock bodu (ve větších bitvách hodnota muže být vyšší) po té aktivaci se hodí 2d6 a hráč který ovládá turnclock zvolí která z těchto kostek bude použita tj. odečte se od turnclocku . jakmile hodnota turnclock dosahne nuly kolo končí.
 To však znamená že ne vždy budete moci aktivovat všechny své divize a samozřejmně ovládaní "hodin" muže značně ovlivnit průběh bitvy.

Ve hře v podstatě máte jen několik typu jednotek - pěchotu, kavalerii, dělostřelectvo, velitele a váš tábor. První tři také mužou mít ruzné velikosti od -3 až po +3. toto číslo ovlivnuje bojeschopnost dané brigády +3 brigady snadneji premuzou nepritele, jak střelbou tak bojem zblízka. Tyto hodnoty jsou však vašemu protivníkovy nejsou známy ale lze je odhalit pomocí kavalerie. Střelba probíhá na velmi krátké vzdalenosti a je potřeba si na to zvyknout. (ale samotná mechanika je velmi jednoduchá a střilejí všichni hrači)Alfou a Omegou celé hry jsou velitelé sborů a armády. Ti kromě toho že mají určity počit priority pointu které použivají na bidding systém mají také1-3 traitů (celkem hra obsahuje 26 odlišnych traitů) které ovlivnují vaše strategie.

Samotná kniha má 71 stran ale pravidla mají 23 stránek, další jsou ruzné apendixy jako bodové hodnoty, traity generálu atp. zbytek knihy tvoří scénaře a QRS. Scénaře zde najdete 4, Shiloh, Antietam, bitvu o Champion Hill a bitvu o Cedar Creek. To je jistě málo ale další scénaře mužete najít v knihách All Quiet on the Potomac pro východní tažení tj. bitvy jako Gettysburg, Seven Pines, Bullrun atp. a Atlanta is ours ta pro změnu obsahuje scénaře pro západní frontu tj. bitvy jako Corinth, Chickmauga, Stones river. každá z těchto knih je k dispozici v PDF a obsahuje 18 scénařu.

Podpora ze strany autorů je velká dokonce dali k dispozici ke stažení dvě kampaně Gibraltar of West popisující Grantovo obléhaní Vicksburgu a druhou kampaň pod názvem a Formidable Invasion popisující Gettysburgské tažení tedy invaze Pennsylvanie pod taktovkou generálá Lee.Díky velikosti pravidel je hra snadná k pochopení ale herní mechaniky zase hře dávají ten nutný
hluboký strategicky prvek. Hra se nezaměřuje na různé zbraně které se objevili v konfliktu ale spíše na velení schopnost dělat správná rozhodnutí protože nikdy nebudete moct jednat s celou armádou.
dalším plusem je díky biddovacímu systému hra je otevřená hře s více hrači. Pokud přemyšlíte nad grand scale wargamingem z období Americké občánské války je Altar of Freedom dobrou volbou - jednoduché herní mechinaky které jsou zaroveň challenging - a umožní vám zkusit jestli by jste si u Gettysburgu vedli lépe než Lee, či jako Pope dokažete zvítězit u 2. Bullrunu?

pozn. všechny ilustrační fota jsou použity ze stránek Altar of Freedom

na konec posílám odkazy na video battle reporty od autora


Žádné komentáře:

Okomentovat