pondělí 17. března 2014

Bolt Action : Kolik ta sranda vůbec stojí?

Vždycky když jsem chtěl začít z bolt-actionem trochu mě vždy zarazila cena, a také jsem nevěděl kolik toho
vlastně potřebuju, takže jsem předpokladal že stejně jako například do hry WH40kay. Mezitím jsem samozřejmně investoval do různých herních systémů - například FoW (několik armád jedna byla celá postavena z miniatur Fow, další zas mix či celkově od ostatních výrobců), Force on Force, Infinity a dalších různých systémů.

Co je Bolt-action jsem si psali v jednom z předchozích příspěvcích, ale ještě jednou BA je hrou která se odehráva během 2. světové války, hráč ovládá většinou posílenou četu tzn. 3-6 družstev a nějaký ten support jako tanky,různá vozidla ale i minomety,bazooky a mnohé další vychytávky. Hra využívá měřítko 28mm ve kterém existuje mnoho výrobců, někteří v plastu jiní v kovu, což nám dáva možnost používat i jiné miniatury než jsou ty officialní.

Kolik toho vlastně potřebujeme? většina her v BA se hraje na bojovou hodnotu 1000 bodů což v připadě regular jednotek (američané,rusové, některé britské jednotky)  taková základní armádka američanů čítá - 3 družstva po 10 mužích s utočnou puškou BAR, 2 týmy s bazookou, 60mm minometný tým, tým inženýru s plamenometem, velitelskou sekci čítající 3 muže a medika s dvěma pomocníky. pro tuto armádu pokud použijete oficialní miniatury se dostanete na cenu :

Standartní box US pěchoty (plast)       20.25 libry
Ranger box (plast+kov)                      22.25 libry
60mm US Army team (kov)                6.30 libry
Sherman Tank                                    19.8 libry
finalní cena                                          68.6 libry což je přibližně dva tisíce korun a nějaké drobné. potencial těchto boxíku však plně nevyužijete a zbývají vám další modely které mužete použít pro varianty listu.
ale například armádu commandos či US Rangers (tím že májí také plastový box ) postavíte za daleko meně - armáda na tisíc bodů bude obsahovat, odstřelovače,velitelskou sekci , 4 plné týmy commandosáků, piat, lehký minomet a zdravotníka. k postavení teto armády vám budou stačit dva boxíky Commandos! od firmy warlord  cena těchto dvou boxíku je okolo 40 liber což není vůbec špatné.Podobně samozřejmně je stejné postavit Němce takže i když se hra jeví že je drahá zas tak strašné to není- samozřejmně stavět US paras, nebo všeobecně armády které jsou pouze v kovu tak se dostaneme na uplně jinou cenu, ale pokud nejste ortodoxní jste schopni postavit i armádu Paras, Fallschirmjagerů, Waffen SS za zlomkovou cenu Warlordu a o těchto alternativách teď bude řeč.

V první řadě budeme jmenovat tři dvě firmy které vyrabějí alternativy v plastů - první je firma z trochu pošramocenou minulostí a tou je firma Wargames Factory v současné době vyrabí tři kity - Sovětskou,Americkou a Německou pěchotu, kity jsou relativně na dobré urovni mají však jednu nevýhodu neobsahují žadné těžké zbraně (vyjma LMG či BARů v zavislosti na typu boxu) další firmou je Plastic Soldier Company známa především hračum 15mm Wargamingu. jejich řada obsahuje pouze Sověty ale mají k dispozici i těžké zbraně a děla nicmeně jejich miniatury jsou pouze zvětšené z měřítka 20mm proto nemají tak ostré detaily jako jejich ekvivalenty od Warlordu.

Firem které vyrabějí v kovu je relativně hodně ale ukážeme si ty nejzajímavější.

Wargames Foundry nabízí tři range pro ww2 první jsou britové kde se objeví obligatní Dad´s army (včetně postav ze stejnomeného serialu) britské parašutisty a commandos (čepice  nikoliv barety) a francouzské partyzány. Němce zase zastupují Fallschrimjageři a klasická německá pěchota. Poslední řadou je Burma obsahující Royal Marines,Chindity a Japonskou pěchotu . ze všech řad jsou tyto modely nejstarší a nejmeně povedené. sety se pohybují v cenové relaci 8 vojáků za cca 400kč

Great Escape Games nabízí výběr mnohem  větší vybrat si mužete z Amerických a Britských Paras, US pěchotou pro Ardény/Huertegenský les, Britskou pěchotu.Německé řady jsou složeny z modely pro Heer, Waffen SS, Fallschirmjagery a Hitler Youth. GEG nabízí také startery které vám umožní za zlomek peněz postavit pěknou armádku (možnosti je i rozšířený starter kde si přidáte další modely na všechno máte samozřejmně množstevní slevu)
Standartní starter se pohybuje přibližně v cenové relaci 1000 kč obsahuje povětšinou 2 plná družstva a velitelskou sekci. sety družstev se pak pohybují v cenové relaci 400kč.
kromě své nabídky GEG také nabízí výrobky předních výrobců vozidel v 1:56 firmy Die waffenkammer a Company BCrusader Miniatures nabízí ve svých řadach Sovětskou,Francouzskou, Britskou, Americkou a Německou pěchotu. kromě nich také samozřejmně nabízí Britské a Německé výsadkáře. stejně jako GEG nabízí i Crusader starter packy tentokrát ve složení 16 vojáku s puškou, 2 Smg , 2 velitele a 2 kulomety s nabíječi za cenu cca 900kč. standartní packy 4 miniatur se pohybují v cenové relaci 170kč


Artizan Miniatures nabízí zřejmně největší výber miniatur pro 2.sv.válku. od Amerických výsadkařu až po německé SS, nalezneme miniatury pro následující národy: Spojené státy Americké, Velká Britanie a Commonwealth, Italie, Francie a obligatní partyzány. Artizan však nenabízí žadné  velké packy ale standartní blistr stojí 170kč a obsahuje 4 modely


Offensive miniatures nabízí sice "pouze" vozidla pro Afriku a Americké a německé výsadkaře přesto patři mezi špičku. stejně jako Crusader či GEG nabízí pro výsadkaře startery, kromě zvýhodněných modelů také dostanete 2 freebies. starter který obsahuje teměř vše co bude potřebovat obsahuje 41-45 miniatur a stojí okolo 60 liber tedy přibližně 1800kč.Westwind Miniatures nabízí řady pro svou vlastní hru Berlin or Bust nicmeně pro naše podmínky využitelné,řady jsou velmi obsáhlé a až na vyjímky mužete najít vše co bude potřebovat ke hraní Bolt-actionu.
Obsahuje modely pro Americké,Britské (a Commonwealth), Itálské, Japonské, Německé a Sovětské jednotky, kromě pěšáků a těžkých zbraní také WM nabízí modely vozidel pro dané armády. kromě tohoto všeho také prodávají samostatné hlavy pro nabízené armády, což se hodí pro různé konverze.
Starter packy se zde pohybují cenově za 35 liber tedy cca 1050kč a obsahuje standartní četu dle organizace dané armády (velitelská sekce + 3 družstva), normalní pack obsahují 10 modelů a stojí 10 liber.

jak už bylo řečeno existují další výrobci ale většinou jsou s nimi negativní zkušenosti napřiklad Victory miniatures - učtují si více za poštovné než je skutečnost, nekompletní dodávky špatná komunikace nebo nejsou žadné zkušenosti.

takže jak vidíme doopravdy náklady na armády BA nejsou velké, samozřejmně jako  v každé hře se dalším nakladům nevyhnete ale kompletní armáda se dá sehnat okolo 2000kč.

odkazy na zmíněné firmy
Artizan miniatures
Crusader miniatures
Great Escape Games
Offensive Miniatures
Wargames Factory
Plastic soldier company
Wargames foundry

Žádné komentáře:

Okomentovat