středa 11. listopadu 2020

Starší Battlereport Alpha Strike Operation: Clementine

Českou verzi naleznete pod Anglickým textem


Older AAR of engagement we played with my daughter sometime in summer. Company level battle
between 1st Crucis Lancers and Black Rose Mercenary Group.

Davion forces deployed following mechs: 
Orion,Jagermech,Marauder,Atlas, Banshee, Longbow, Hunchback, Raven, Cicada, Crab, Archer, Locust


Mercs fielded:
Griffin, Thunderbolt, Awesome, Dragon, Catapult K2, Centurion, Stalker, Blackjack, Jenner, Crusader, Bushwacker, Hellspawn


The Mercs deployed first forming in  left upper quater of the battlefield, Lancers formed battleline in opposite. the mission was easy crush enemy opposition. 

Bulk of Davion forces started advancing along the highway, while light lance move up along the ruins to flank advancing Black Rose Forces.While Mercs tries to counter moving the force along the road, While engaging in long fire with Davion snipers and missle boats.
First engagement was lost by Mercs , Griffin and Blackjack was destroyed. Crucis Assault lance tries to take middle but it was repulsed and two mechs made envolepment maneover thru ancient ruins. Assault Lance took heavy beating, even the Atlas went down.With half of the company  destroyed and outmaneovered by house forces mercs retreated from battlefield.


Starší Battlereport Alpha Strike. V bitvě se utkali roty 1st Crucis Lancers a Black Rose Mercenary Group. Mise byla annihilace. 

Davionovci nasadili :
Orion,Jagermech,Marauder,Atlas, Banshee, Longbow, Hunchback, Raven, Cicada, Crab, Archer a Locusta.

BRMG nasadila:
Griffin, Thunderbolt, Awesome, Dragon, Catapult K2, Centurion, Stalker, Blackjack, Jenner, Crusader, Bushwacker,a HellspawnŽoldnéřská jednotka se vyložila v levém horím rohu bojiště zatímco Lanceři vytvořili linii podel své strany stolu. Svůj hlavní útok Davionovci směřovali přes dalnici, zatímco Raven,Crab, Cicada a Locust se pokoušeli o obchvat. Obři vyzbrojení zbraněmi dlouhého dostřelu nyní začinají ostřelovat postup žoldnéřu.


Krátce na to se začalo manévrovat a střílet. První šli k zemi Griffin a Blackjack v barvách BRMG. Crucisští se nyní soustředí na střed kde se drží většina nepřátelských sil, a mezi tím se snaží obkličit nepřítele ze dvou stran a izolovat samostatné skupinky. 


V dalším kole však přichazí Lanceři o další stroje - především ty lehké , ale to samé se děje i u protivníka. Davionští nyní získávají převahu a jsou oproti žoldnéřum v dobré pozici. Je více než převděpodobné že v příštím kole by byli žoldnéři zdecimovani a proto zahajují ústupŽádné komentáře:

Okomentovat