neděle 13. srpna 2017

Začínáme s Microarmorem Díl 3 - Výběr Herního systému

Výběr herního systému je zavislí na dvou faktorech. Prvním faktorem je éra některé systémy se zabývají jen určitým obdobím (např. Able Archer, WRG, Spearhead nebo třeba Blitzkrieg Commander) zatímco jiné pokrývají velmi velké období napřiklad od konce druhé světové války po dnešek (Fistfull of Tows III, Sabre Squadron nebo například Cold War Commander). Druhým faktorem je měřítko některé systemy jak už jsem zmiňoval v 1.díle teto miniserie je cca 1:5 kdy jeden stand/vozidlo znazorňuje jednu četu (jsou i systemy kde jeden stand představuje 1 rotu) nebo tzv. 1:1 systémy které jsou v poslední době více a více oblíbenější. 

V tomto članku se určitě nebudeme zabývat všemi dostupnými pravidly spíš se povíme o těch nejznamějších a nejhranějších. nejprve začneme systémy které fungují v měříktu 1:5 nebo podobnémCold War Commander
Na tutu hru jsem psal před časem recenzi, tato hra je velmi známa a v evropě probíhá mnoho velkých eventu většinou situovaných do scénáře Cold War Gone Hot (o poslední o které jsem četl se inspirovala knihou Arctic Strike tedy boje NATO a WARPACu ve Skandinavii) hra používá vylepšený systém Warmastera  což znamená že systém má skvělí systém aktivace jednotek, rozsáhle armylisty pro éru od druhé světových válek až po 2. válku v zalivu. Na druhou stranu systém ne odpovída moc realitě tudíž representuje klasické wargamingové stereotypy  - ruské tanky jsou slabé ale početné, Abrams je téměř nesmrtelný. Mě uplně nevyhovoval systém hitpointů které se na konci kolo regeneruji , ale určitě je to perfektní pro začátečníky - pravidla jsou dobře napsaná a jednoduchá.
Stránky Cold War Commander

Fistfull of Tows III
Zřejmně nejznámější systém vůbec, snadný na pochopení ale zaroveň propracovaný - narozdíl od CWC dobře snaší konverzi 1:1. Jedná se o klasický IGOYGO systém ale mezi jeho hlavní klady jsou armylisty a staty téměř všech vozidel v moderní historii od BVP až po TIGER II. nevyhodou tohoto systému je cena pravidel která je značně vysoká.
Stránky Fistful of Tows III

Modern Spearhead
Osobně tento herní systém moc nepreferuju, ale vhodné pro velké operace hýbete celými prapory ačkoliv jednotlive standy představují čety. Hra je na urovni divize. Hra pokrývá období zhruba od 70let až po první válku v zálivu. Co se mi na hře líbí je system Control and Command. Hra je však velmi pomalá hlavně díky nutnosti psání rozkazy pro vaše jednotky. Velmi zajimavý je systém combat teamu kde pěchota spolu se svými transporty tvoří společný stand. Hra je velmi dobrá v tom co simuluje ale určitě není vhodná pro uplné začatečníky.
Stránky Modern Spearhead

Další tři představíme systémy 1:1

Sabre Squadron
Je novačkem na poli moderního wargamingu, nesimuluje velké bitvy ale spíš souboje rot až praporu, samotná pravidla jsou intuitivní a snadno naučitelná, ale pořad dostatečně strategicky naročná. Autor kromě dvou rozšíření (7day to rhine a 5th Article které jsou sourcebooky pro Warpac a NATO) neustale rozšiřuje databazi jednotek - takže kromě ikonických jednotek jako je M1 Abrams či T72, také vozidla jako Mag´ach, Oliphant II nebo K200 KIFV. Hra použivá měřítko 1:1 
a IGOYGO systém, A zde v Plzni používáme pravě tyto pravidla pro 6mm moderní wargaming.
Stránky Sabre Squadron

TAC-II
Tac-force byl původně vyvinut firmou GHQ jako ruleset k jejich modelům ale postupem času ho přestalo vyvíjet a upadl do zapomění. Allen Rockwell majitel firmy na vyrobu terénu pro různá měřítka se těchto pravidel ujal a vytvořil Tac-II ačkoliv tento ruleset obsahuje ve srovnaní s komerčními produkty jen několik vozidel - 120 celkem včetně helikoptér je však k dispozci zdarma a podobně jako Sabre Squadron se jedná o jednoduchý systém vhodný na různé předváděcí akce.
TAC 2 stránky
Able Archer
Able Archer je mou vlastní hrou nejde o simulaci jako spíše o začatečnický vstup do světa modern wargamingu - v současné době obsahuje listy pro jednotky USA, UK, Sovětského svazu, Československa,Polska a Západního Německa. hra se hraje v měřítku 1:1  Pokud si chcete zabojovat bitvu o Fulda Gap a nechcete se učit složita pravidla mohl by AA být to pravé pro vás.
Popis na Wargaming.cz

Team Yankee
Team Yankee je poslední z rodiny her Flames of War původně určené pro měřítko 15mm ale spousta hraču usoudilu že se bude hrát lépe v měřítku 6mm a jak se zda funguje stejně dobře možná lépe
Nevyhodou jsou zatím omezené armylisty, protože hra vyšla teprve nedávno.
Stránky Team Yankee (15mm)
Facebooková skupina Team Yankee 6mm

WRG 1950-2000
Archaicka pravidla používaná v davných dobách, jedná se o dodnes používana pravidla ale postupně hrači tyto pravidla nahrazují Sabre Squadronem. Pravidla jsou sofistikovana simulující skvěle obrněný moderní boj problém je v tom že jsou pravidla stará, komplikovaná a ke všemu špatně napsaná takže bez zkušených hráču není téměř možnost pronikonout do jejich taju - pokud se však povede jedná se o jeden ze nejšpičkovějších zažitku na polích wargamingu.
stránky WRG

Určitě se nejdná o kompletní vyčet všech pravidel, ale spíš jako vstupní krok k tomu co existuje
chybí zde i spousta pravidel které osobně znám (ale věřte mi napřiklad Challenger 2000 nechcete hrát průměrná hra trvá zhruba 3 dny ) ale tyto pravidla jsou pravděpobobně (snad mimo able archera) patří mezi ty nejhranější a nejznamější. cíleně jsem se zaměřil na modernu a univerzalní ačkoliv systémy pro různé období jsem v članku lehce zminil pokud by jste si přali zminit ty WW2 stačí napsat do komentářu.


Žádné komentáře:

Okomentovat