úterý 3. září 2013

Reaper Bones! Kickstarter

Po dlouhém čekáni dorazil balíček z Ameriky. Cena finálního produktu naskočila hned o osm stovek díky clu (jauvajs!), ale co se dá dělat.
Tak, rychle otevírat..Chm..Uvnitř krabička s napísem The Great Cthullu, Mr. Bones, letáček na nové reaper barvičky, Sofie na motorce a velká krabice s nápisem Vampire..Uvnitř té jsou 4 větší plastové pytle, plné malých plastových pytlíčků, viz photo.
Následuje několika hodinové rochnění. Vytáhnout malý balíček, otevřít a divit se, cožeje to vevnitř. No, všechno. Je toho fakt hodně. A v finále to rozhodně není zlé. Reaper sice říkal cosi o novém super materiálu, Evolution in gaming atd. a dosti se kasal, jak to mají pochytané. No, sice neříkali nic o nejvíc nejlepších modelech na světě, ale i tak jsem byl docela skeptický a proto jsem si řekl, že novému materiál dáme trošku kouř...On je to totiž nějaký nový typ polymeru, z kterého se modely zatím nedělaly. První, čeho si člověk všimne je to, že je ohebný.Ohebný, ale nikoliv měkký (Vryp nehtem neuděláte, na vryp byl poté až ostrá hrana skalpelu)..Nějaké modely mají pokroucené meče a tak, ale nic,s čím by si troška horké vody a skillz s resinem neporadila.

Materiál působí tak trošku levně (WAIT! Ono to JE levné, ale to viz níže). Detaily jsou na ucházející úrovni, ačkoliv jsou trošku méně "sharp", méně ostřejší a meče jsou takové bacátka. Zdá se, že tenhle gumicuk má trošku problém s tvorbou vyloženě ostrých hran..Míra detailů ale není špatná (jsou to recasty původních modelů, takže asi tak.)
Jinak všechny věci jsou single party, na rozdíl od původních kovů.
Dále následoval "Destroy test". Dobře, tyto modely jsou poměrně nezničitelné..Házení o zem, o stěnu, ohejbání skoro až do uzlu - nic. I kopí v tahu drží a materiál se ani nehne. Takže zbývá jen spolknutí a průjezd trávícím traktem, ale to jsme nezkoušeli.

Další věc, o které se reaper kasal je to,že jejich nové super modely jsou ready to paint rovnou z pytlíčku, že není třeba odmašťovat, undercoatovat, jen začistit mouldliny (které sem tam jsou).

Vezmeme odpadní orka, všechny barvičky a jdeme na to. Takže, akrylky běžné hustoty (Vallejo Model Colour, Citadel, Citadel Foundation) na to chytají úplně v pohodě. Pokud jste příznivci metodou washe na undercoat před barvením, budete zklamáni. Materiál má trošku jinou povrchovou přilnavost a wash po tom trošku stéká a "nefiltruje"..To samé Vallejo Model Air, pokud je použijete na štěteček. Při aplikaci airbrushem úplně v klidu, standartně.


Nanesli jsme na orka klasiku - foundation, nějakej ten
wash, trošku highlightu, nechat zaschnout a jdeme opět na demolici, aneb "Co to vydrži.."
Běžný omak a otěr polštářkem palce - barva drží. Pád z stolu - barva drží, hrany taky. Když už jsme tím začala jemně ťukat o stůl či rýpat do toho nehtem, tak to samozřejmě povolí..Poté jsme přidali ještě vrstvu laku a opět - drží, drží, drží. Takže konec omláceným modelům, když vám protihráč udělá fliptable.

Trošku rychle jsem si ještě udělal nějakého nekromanta a jdeme opět testovat. Po chvilce malování ani nevnímáte, že nemalujete na plastový model..Zkoušeli jsme pak ohejbat hůl, zda-li se odrolí či nějak rozpraská barva. Stále ne.Takže, maluje se na to normálně, ohyb vám to nezkurví a barva pouze na čistém plastu drží zhruba jako na modelu s undercoatem.

Reaper velmi, velmi mile překvapil. Co se týče malování a detailů - detaily jsou dobré, jen opět, trošku méně "sharp". Ale jen o chlup.Pokud jste s nějakými Reaper modely pracovali, tak asi víte, o čem je řeč.
Economics, schmeconomics.
Nejsou to vynikající či super kvalitní modely. Jenže několik úvah : V Kickstarteru jich bylo za 100 dolarů 240.Ehm. Prostě vagon. Za tu cenu to jsou KRÁSNÉ (Pro porovnání stojí zhruba stejně Battleforce od GW). Tak jasně, byl to kickstarter...RPS běžného modelu na webu Reaperu je 2 - 3 dolary (40 - 60 Kč)
Takže bitch, please. Za tu cenu?


Takže bych jen rychle zmínil cílovou skupinu projektu Bones!, alespoň dle mého názoru. Složení modelů, design, bestie a tak na vás mávají velmi velkou cedulí Dungeons and Dragons. Reaper měl vždycky tyto ne-wargamisty jako cílovou skupinu, co si budeme povídat a pravděpodobně jim došlo, že běžný DnD nerd nechce a ani nepotřebuje kovovou složitou figurku, která když mu spadne, tak je na kaši a barvičky, co si tam patlal, má zničené. Reaper projektem Bones! dodal to, co bych si já, být newargamer, pořídil na sto pro. Jasně, je možno figurky bastlit od jiných firem - např. GW. Jenže narážíme na IP.GW nemá IP na DnD věci a nějaké věci prostě nemá. A kvůli stavbě jedné figurky kupovat boxík na 10 modelů? To asi také ne.Reaper nedodává pravidla, takže je dosti jasné, že primárně se to bude dávat na hexíky a hrát s tím RPG. Hráči RPG nemají takové požadavky, jako zmlsaní wargameři, co si budeme povídat (Samozřejmě jsou i vyjímky). Díky materiálu a jeho vlatnostnem jsou to opravdu věci na hraní, u kterých vás nenaštve, když vám spadnou z stolu nebo vám je někdo polije pivem :)

Jinak přikládám několik fotek toho, co v KS Vampire pledge bylo. Ale zhruba v 1/4 mě to přestalo bavit, takže jsem zbytek tak jenom nějak nasypal na hromadu :D

A pak jen pár fotek velkého Cthullu...No, je opravdu velký. Velký. Trošku mě štve, že jsem si za ty směšné ceny nevzal pár dráčků-
Takže nějaké finální hodnocení : Za tu cenu super. Nezničitelné miniautry, víceméně. Nejsou - co se týče zpracování - super duper, jsou jenom "dobré". A co jste čekali?

Jinak, kdyby měl někdo chuť ten materiál zkusit, tak se klidně můžeme domluvit a za nějaké pivo nebo tak klidně přinesu něco někam na test.

Gamingu zdar!


Žádné komentáře:

Okomentovat